Dobór odpowiedniego plecaka do własnych potrzeb szczególnie na odległość, bez możliwości porozmawiania z wykwalifikowanym doradcą potrafi być bardzo trudny. Dlatego oddajemy w Wasze ręce charakterystykę poszczególnych linii produktów marki Deuter, tak aby pomóc usystematyzować wiedzę oraz ułatwić podjęcie wyboru.

SERIA KID KOMFORT

Projektanci z Niemiec stanęli przed nie lada wyzwaniem. W jaki sposób obniżyć masę nie zmniejszając komfortu z natury dość masywnych nosideł. Długie miesiące pracy zaowocowały jednak zupełnie nowymi nosidłami, których masa obniżyła się nawet o ponad 13 %. Najprostsze i zarazem najlżejsze nosidło Kid Comfort Active zostało wyposażone w system nośny Deuter Lite Air i waży jedynie 2450 g w wersji męskiej, czyli niemal 400 g mniej niż poprzednik. Nowością jest pojawienie się również wersji SL, czyli przeznaczonej specjalnie dla pań. Pierwsze kobiece nosidło marki Deuter. Kid Komfort Active posiada udoskonalony pas nośny, który jest teraz lepiej wentylowany i wygodniejszy. Drugim w hierarchii modelem jest Kid Comfort, który posiada system nośny Deuter Aircomfort zapewniający jednocześnie sprawniejsze przenoszenie ciężaru, oraz jeszcze lepszą wentylację pleców. Jego waga jest mniejsza o 150 g niż u poprzednika. W zestawie posiada doczepiany daszek chroniący dziecko przed słońcem, który w poprzedniej kolekcji był dostępny tylko jako akcesorium do kupienia oddzielnie. Plecak jest wygodniejszy nie tylko dla rodzica, ale i dla dziecka. Odpinany podbródek jest teraz jeszcze większy i bardziej miękki dając komfortowe podparcie dla główki malucha. Najbardziej rozbudowany model to Kid Comfort Pro. Został on oparty na tym samym systemie nośnym co Kid Comfort, posiada zintegrowany daszek przeciwsłoneczny i lusterko oraz co chyba najistotniejsze dodatkowy plecak o pojemności 10 litrów, który jest mocowany w specjalnej kieszeni w dolnej części nosidła. Dzięki takiemu rozwiązaniu nosidło bardzo zyskuje na uniwersalności. Wartościowe przedmioty jak np. portfel, telefon czy inną elektronika zabierając plecak, gdy zajdzie taka konieczność. Niezależnie od wersji nosidła każde posiada udoskonalony system trzymający malucha. Klamry służące do zapinania dziecka i regulacji są innego koloru, aby nie pomylić ich z głównym systemem nośnym, a dodatkowo cała procedura wpięcia i wypięcia jest znacznie prostsza ze względu na łatwiejszy. Do każdego z modeli można dokupić pokrowiec przeciwdeszczowy, ale jego montaż jest możliwy, gdy zamontowany jest już daszek przeciwsłoneczny. W procesie produkcji całej kolekcji nosideł nie używano PFC, a wszystkie modele mają atest TUV/GS. 

AIRCONTACT 

Aircontact, czyli model do przenoszenia potężnych ciężarów otrzymał zupełnie nowy design, który jest bardziej spójny z modelem Futura. Krągłości i łagodne kształty ustąpiły miejsca ostrzejszym liniom, które nadały świeżości i nowoczesności. Nowy wygląd to jednak tylko wierzchołek góry lodowej w porównaniu do pozostałych zmian. System nośny został całkowicie przekonstruowany. W miejsce dwóch krzyżujących się metalowych profili w plecach zastosowano ich równoległe prowadzenie, co zaowocowało perfekcyjnym dopasowaniem i pozwoliło jeszcze lepiej przenosić ciężar na biodra odciążając jednocześnie ramiona i plecy. Poprawiono również znacząco wentylację, i to do tego stopnia, że potliwość na plecach spadła aż o 15% w porównaniu do tradycyjnych systemów nośnych, w czym pomogła użycie pianki z otwartymi porami. System Active-fit sprawia, że szelki dostosowują się do kształtu ramion, dzięki czemu minimalizowany jest ucisk punktowy, jak i ryzyko wystąpienia otarć. Dla projektantów niezwykle ważną kwestią jest waga. W przypadku modelu Aircontact efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Waga względem poprzedniej wersji spadła nawet o 17% co jest w dużej mierze zasługą użycia nowych materiałów, które w zależności od miejsca mają różna grubość dostosowaną do potrzeb. Najpojemniejsza wersja, czyli Aircontact 75+10 stał się lżejszy od poprzednika wagę o 540 g. Tak drastyczny spadek wagi to jednak nie koniec zmian. Airontact poszedł w ślady modelu Aircontact Pro i od teraz posiada odpinaną klapę, która przeistacza się w podręczny, niewielkich rozmiarów plecak. Nie tylko góra została zmieniona, także dół został poprawiony. Aby dostęp do dolnej komory był łatwiejszy, poszerzono jej otwarcie. Przekonstruowane zostały również boczne kieszenie, które stały się jeszcze bardziej ergonomiczne i praktyczne.

AIRCONTACT PRO

Legendarny plecak turystyczny przeznaczony do najcięższych zadań i długich wypraw górskich w roku 2017 pojawił się w nowej odsłonie. Nowoczesny, uproszczony i znacznie lżejszy wygląd plecaka to jednak tylko powierzchowne poprawki. Główną innowacją w plecakach Aircontact PRO jest doskonały system nośny zapewniający rewelacyjne dopasowanie i komfort użytkowania. Co konkretnie zostało usprawnione? Niezwykła wygoda plecaka została osiągnięta dzięki zastosowaniu nowych elementów wyścielających plecy. System ten został zapożyczony ze sprawdzonego modelu Aircontact, w którym użyto porowatej struktury pianki zapewniając doskonałą wentylację. Dzięki nowemu systemowi każdy ruch powoduje wypompowanie z poduszek ciepłego powietrza oraz zassanie świeżego, tym samym zapewniając świetną cyrkulację powietrza.

Eksperci w Deuter zdają sobie sprawę z różnorodności swoich użytkowników. Dlatego też aby doskonale dopasować plecak potrzebne jest nieszablonowe podejście dające optymalne rozwiązanie dla każdego. W związku z tym specjaliści zastosowali elastyczny i ruchomy zaczep szelek plecaka zapewniając indywidualne dopasowanie do obręczy barkowej użytkownika. Zmianie uległa również sama budowa i kształt szelek. Teraz posiadają kształt litery S dzięki czemu doskonale dopasowują się do sylwetki, a stabilna i wytrzymała pianka zapewnia rewelacyjny rozkład ciężaru na ramionach nawet przy dużym obciążeniu plecaka. Dwa poziomy mocowania pasów pionizujących pozwalają na odciążenie pleców oraz lepszą wentylację, lub jeżeli jest to konieczne na lepsze dopasowanie plecaka podczas pokonywania trudniejszych tras.

Kolejną nowością jest płynna regulacja wysokości plecaka (Vari Fit). Ten system daje możliwość szybkiej i wygodnej zmiany wysokości systemu nośnego i dopasowanie plecaka do każdego wzrostu. Dzięki lepszemu dostępowi do klamry regulującej można z łatwością dopasować wysokość plecaka do optymalnego poziomu i indywidualnych preferencji użytkownika. Nowa, jeszcze bardziej kolista i przylegająca budowa pasa biodrowego pozwala na szerszy zakres ruchów bez utraty równowagi. Zapewnia to pełną swobodę ruchów, nawet podczas wysokiego podnoszenia nóg do góry w trakcie pokonywania stromych odcinków, a pasy ściągające pozwalają na dokładne dopasowanie i rozkład ciężaru na biodrach.

Z pozostałych zmian warty do odnotowania jest dolny dostęp do komory głównej. Teraz dzięki szerszemu łukowi zamka dostęp jest jeszcze łatwiejszy. W klapie nowego modelu Aircontact PRO umieszczony jest mniejszy plecak na potrzeby krótkich wypraw i spacerów a mała, przednia komora została zastąpiona elastyczną kieszenią. Zmieniono również dolny system mocowania akcesoriów.

Od teraz dolne troki będzie można przepinać do innych miejsc do tego przeznaczonych. Ponadto zadbano o uszczelnienie bocznych komór poprzez umieszczenie dolnych krawędzi pod kątem tak, aby zapobiec gromadzeniu się tam spływającej wody. Kolejną nowością są opatentowane przez Deuter klamry zastosowane na szelkach plecaka. Zamknięta konstrukcja klamry z dodatkowym przeplotem zapobiega teraz samoistnemu poluzowaniu troka co zdarzało się w przepadku standardowych klamer podczas noszenia wyjątkowo ciężkich plecaków.

Elementy, które pozostały niezmienione to: regulacja wysokości pokrywy, pas piersiowy, boczny dostęp do głównej komory plecaka, boczne troki, raincover.

TRAIL (stara linia ACT Trail)

Linia Trail jest nowością na sezon 2019 i zastąpiła serię ACT Trail. Tak naprawdę to zupełnie nowa linia plecaków o przeznaczeniu wspinaczkowo-turystycznym. Zmianie uległy nawet litraże. Linia Trail jest dostępna w wersjach: 20 SL, 22, 24 SL, 26, 28 SL oraz 30. Pojemności 24 oraz 26 jako jedyne nie posiadają centralnie zapinanej jedną klamrą klapy tylko suwak, ale również jako jedyne posiadają centralną kieszeń siatkowa, która pomieści nawet kask (pozostałe modele mają uchwyty do zamocowania opcjonalnego helmet holdera). System nośny Aircontact posiada stelaż wykonany z włókna szklanego w kształcie litery U. Zamontowane na szelkach uchwyty na karabinki sprawdza się zarówno w czasie wyprawy na via ferraty, jak i w czasie wspinaczki w górach. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są gumki kompresyjne zamocowane w kieszeniach bocznych, które nie idą na zewnątrz plecaka, lecz od środka. Dzięki takiemu poprowadzeniu gumek trzymają one na miejscu bagaż i zapobiegają jego przemieszczaniu się, ale nie ograniczają też funkcjonalności zewnętrznej siatkowej kieszeni, więc kurtka czy butelka cały czas są łatwo dostępne. Wyparta przez Traila linia ACT Trail posiadała siatkowy pas biodrowy, w nowym modelu w jego miejsce zastosowany został już piankowy, który lepiej przenosi ciężar. Przy produkcji plecaków nie używano materiałów z PFC. 

TRAIL PRO 

Następca serii ACT Trail Pro w stosunku do wersji Trail posiada stelaż zdolny do przenoszenia większych obciążeń. Jest on wykonany ze stali sprężynowej i ukształtowany tak, aby lepiej przenosić ciężar. W modelu Trail Pro 36 w miejsce pojedynczej klamry zamykającej klapę pojawiły się jak większości modeli z klapą dwie klamry. Również w wersji Pro znajdziemy pętelki do zamocowania karabinków, czy ściągacze, które kompresują plecak bez ograniczania funkcjonalności zewnętrznej kieszeni siatkowej. Trail Pro jest modelem przystosowanym także na kilkudniowy trekking, co niesie konieczność zabrania większej ilości, często także znacznie cięższego wyposażenia. W związku z czym producent zdecydował się zastosować innowacyjny system nośny, który z jednej strony doskonale przenosi ciężar, ale z drugiej strony zapewnia swobodę ruchów np. na ferratach. Pas biodrowy lepiej przylega do bioder, dzięki czemu lepiej też rozkłada ciężar i odciąża ramiona. Seria Trail Pro dostępna jest w wersjach 30 SL, 32, 34 SL, oraz 36. Aby jeszcze poprawić komfort użytkowania, pasy nośne posiadają technologię Active Fit sprawiającą, że doskonale dopasowują się do kształtu ciała. Przy produkcji serii Trail Pro nie używano materiałów PFC.