Buty narciarskie a kompatybilność z wiązaniami.

Połączenie i kompatybilność między butami narciarskimi a wiązaniami narciarskimi jest najważniejszym czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo użytkowania nart. Zadaniem każdej pary wiązań narciarskich jest bezpieczne przymocowanie buta do narty, aż do momentu, w którym aby chronić zdrowie, kolana, nogi narciarza następuje wypięcie buta. Aby to osiągnąć, firmy opracowały wiele różnych standardów podeszew do butów narciarskich oraz projekty wiązań, które współpracują ze sobą, aby zapewnić spójne i bezpieczne uwalnianie. Te różne standardy istnieją ze względu na różne przeznaczenie butów, od jazdy trasowej po alpinizm.

Nie wszystkie buty narciarskie są kompatybilne ze wszystkimi typami wiązań narciarskich. Używanie zestawów z niekompatybilnymi wiązaniami oznacza, że ​​nie można zagwarantować, że narty będą się prawidłowo wypinać, co stwarza ryzyko niebezpiecznych przedwczesnego wypięcia i poważnych obrażeń. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że buty narciarskie i wiązania są kompatybilne i bezpieczne. Dlatego poniżej dokładnie pochylimy się nad tym tematem.

Ważne jest, aby pamiętać, że zużycie i butów narciarskich i wiązań może spowodować, że wypadną one z regulacji fabrycznych i będą działać poza normami przewidzianymi przez producenta. Z tego powodu ważne jest, aby przed użyciem dopasować i sprawdzać buty i wiązania oraz regularnie je testować w wykwalifikowanym sklepie narciarskim. Korzystając z komputerowej diagnostyki wiązań narciarskich zyskujesz pewność co do poprawności działań Twojego zestawu narciarskiego, oraz na bierząco monitorujesz jego stan. 

Tabela kompatybilności butów narciarskich i wiązań

1. Musi mieć inserty touringowe

Alpine Bindings

GripWalk Bindings

MNC Bindings

WTR Bindings

Sole.ID

Tech/Pin Bindings

ISO 5355 - Alpine DIN Soles

ISO 9523 - Touring Soles

*

GripWalk

¹

Walk To Ride (WTR)

**

¹

Non-Compliant Touring

Normy i nazwy handlowe podeszw butów narciarskich

Dostępnych jest pięć głównych typów podeszew do butów narciarskich, każdy z innym oznaczeniem i wymiarami, które są przeznaczone do pracy z określonymi typami wiązań. Należy zwrócić uwagę na różnicę między prawdziwym standardem ISO, takim jak ISO 5355, a "markową" podeszwą, taką jak GripWalk - która została storzona przez firmę produkującą buty. Standard ISO dotyczący podeszwy butów, zapewnia odpowiednie testowanie i bezpieczeństwo butów i wiązań. Podczas gdy nazwy handlowe, takie jak GripWalk, WTR i MNC, są tworzone przez marki produkujące buty narciarskie, dla których producent uzyskał certyfikat zgodności z co najmniej jednym z tych standardów ISO.

Podeszwy ISO 5355 Alpine (DIN)

Najbardziej powszechną normą dotyczącą podeszwy butów dla butów narciarskich jest ISO 5355. Podeszwa ta jest często nazywana podeszwą „DIN” lub podeszwą „alpejską”. Została zaprojektowana z twardym plastikiem pod palcami i piętą, aby umożliwić płynne, spójne uwalnianie z wiązań alpejskich. W takim bucie nie chodzi się tak wygodnie, jak w tym  z gumową podeszwą lub rockerem, ale podeszwy z ISO 5355 będą działać z ogromną różnorodnością wiązań, w tym tradycyjnych wiązań alpejskich, wiązań WTR i wiązań GripWalk. Należy zauważyć, że normy ISO 5355 stanowią, że but nie może mieć wyposażenia technicznego. Tak więc, chociaż niektóre buty na rynku mają ten sam kształt podeszwy co but ISO 5355, jeśli mają wyposażenie techniczne (pinowe), nie są objęte ścisłą gwarancją pracy w wiązaniach czystych ISO 5355 (ale będą działać z wiązaniami Gripwalk i MNC).

Podeszwy WTR (Walk to Ride)

Podobnie jak GripWalk, podeszwy WTR miały wypełnić lukę między czystą alpejską normą ISO 5355 a turystyczną normą ISO 9523. Oferują spójny wzór uwalniania i więcej opcji trakcji i podeszwy niż buty z czystą stopą. Jednak w ostatnich latach GripWalk zastąpił WTR jako główną przyjętą normę dla butów crossover. Buty narciarskie WTR są kompatybilne z wiązaniami z certyfikatem WTR, wiązaniami MNC i wiązaniami ISO 9523. Nie są kompatybilne ze standardowymi wiązaniami alpejskimi ISO 5355 ani wiązaniami z etykietą GripWalk. Buty WTR mogą mieć inserty techniczne, ale nie zawsze.

ISO 9523 Alpine Touring Podeszwy

Drugim głównym standardem dotyczącym podeszwy jest ISO 9523. Jest to dość szeroki standard opracowany dla butów turystycznych z lepką gumą i podeszwą rocker. Te buty mogą mieć mocowanie techniczne (pinowe) i będą chodzić znacznie lepiej po twardych powierzchniach. Większość butów turystycznych spełnia normę ISO 9523. 

W ramach tego szerszego standardu istnieją dwa podzbiory: GripWalk i WTR. Zarówno buty z oznaczeniem GripWalk, jak i WTR są zgodne z normą ISO 9523, więc będą działać w każdym wiązaniu przeznaczonym do pracy z butami ISO 9523. Jednak nie wszystkie buty ISO 9523 spełniają standardy GripWalk lub WTR, więc nie będą działać w tych wiązaniach.

Podeszwy GripWalk

GripWalk ewoluował szybko w ciągu ostatnich kilku lat i jest teraz stosowany w wielu różnych butach. Wyposażone w lekko rockerową podeszwę, wiele butów klasycznych i zjazdowo / turystycznych jest teraz dostępnych z podeszwami GripWalk, ponieważ oferują one bardzo spójny wzór uwalniania, ale oferują o wiele lepszą przyczepność i bardziej naturalny krok. Podeszwy GripWalk są kompatybilne z wiązaniami z certyfikatami MNC, ISO 9523, WTR i GripWalk. Nie mają certyfikatu dla standardowych wiązań alpejskich, ISO 5355. Buty narciarskie z podeszwą GripWalk mogą mieć elementy techniczne, ale nie zawsze je mają.

Niezgodne buty turystyczne

Wiele szybkich i lekkich butów turystycznych nie spełnia tych czterech głównych standardów. W trosce o wydajność turystyczną mają krótsze, bardziej rockerowe podeszwy, mniejsze noski i pięty (lub w ogóle ich nie mają) i inne niestandardowe kształty. Te buty nie spełniają normy turystycznej ISO 9523, zamiast tego ich wyposażenie techniczne pasuje do uniwersalnego standardu wiązań technicznych. Te niestandardowe buty powinny być używane tylko w wiązaniach low tech (pinowych). Nie będą działać z żadnym z wymienionych wiązań, a jeśli zostaną dopasowane do tych wiązań, będą niespójne i niebezpieczne.

Standardy wiązań narciarskich

Niestety, wiązania narciarskie nie mają takiego samego poziomu spójności nazw jak normy dotyczące butów narciarskich, więc czasami może być trudno określić, z którymi standardami będą działać. Oto zestawienie najpopularniejszych standardów wiązań narciarskich:

Wiązania alpejskie (ISO 9462)

Jeśli wiązanie nie jest oznaczone jako zgodne z MNC, GripWalk lub WTR, będzie działać tylko z podeszwami ISO 5355. Możesz być w stanie dopasować do niego inne standardy, ale nie będzie on działało w pełni bezpiecznie.

Wiązania MNC

Wiązania zgodne z wieloma normami będą działać z podeszwami Alpine (ISO 5355), podeszwami Touring (ISO 9523), podeszwami GripWalk i WTR. Wiązania MNC to najlepszy wybór, jeśli chcesz, aby Twoje wiązanie współpracowało z jak najszerszą gamą butów. Przykłady wiązań MNC to seria Salomon / Atomic / Armada Warden oraz wiązania Shift. Te wiązania można dopasować do jazdy na nartach z dowolną z wyżej wymienionych podeszew butów.

* Buty z wkładkami Dynafit Quick Step nie są kompatybilne z wiązaniami MNC.

Sole.ID

Sole.ID to najbardziej kompatybilna platforma od Markera. Podobnie jak MNC, Sole.ID jest kompatybilny z podeszwami butów Alpine, Touring, GripWalk i WTR **. Jest również dostępny w szerszej gamie wiązań, od Squire 11 DIN po Jester Pro 18 DIN.

** Należy pamiętać, że buty Atomic Hawx Ultra XTD wyposażone w podeszwy WTR (modele 2019 i starsze) nie są kompatybilne z wiązaniami Sole.ID. Modele wyposażone w podeszwy GripWalk (2020 i nowsze) są kompatybilne.

Wiązania GripWalk

Wiązania przeznaczone do kompatybilności z GripWalk będą działać z podeszwami butów Alpine (ISO 5355) i GripWalk. WTR, inne niż GripWalk ISO 9523 i niestandardowe buty mogą pasować do wiązań GripWalk, ale nie będą działać bezpiecznie.

Wiązania WTR

Wiązania WTR będą współpracować z butami WTR, butami GripWalk i butami alpejskimi ISO 5355. Nie będą działać z butami innymi niż GripWalk lub WTR ISO 9523 lub z niestandardowymi butami turystycznymi.

Wiązania pinowe lub Low Tech

Każde „tradycyjne” wiązanie typu low tech (dwie szpilki w palcach, dwie w pięcie) będzie działać zgodnie z zamierzeniami z każdym butem z okuciami technicznymi. To uniwersalny standard dla rozmieszczenia okuć technicznych, niezależnie od kształtu podeszwy.

Niestandardowe wiązania pinów

Niektóre nowoczesne wiązania ze szpilkami porzuciły szpilki na rzecz bardziej wytrzymałego mechanizmu, przypominającego alpejską piętę. Przykłady obejmują wiązania Marker Kingpin, Fritschi Tecton, Dynafit Beast i Trab. Ogólnie rzecz biorąc, każdy but ISO 9523 ze sworzniami, w tym buty GripWalk i WTR, będą działać w tych wiązaniach. Jednak Bestia i Trab mogą wymagać płytki adaptera lub specjalnie uformowanej pięty z mocowaniami.

Niektóre niestandardowe buty turystyczne będą działać w tych wiązaniach, jednak wiele z nich nie będzie, więc ważne jest, aby to ustalić indywidualnie dla każdego przypadku. Na przykład niestandardowe buty turystyczne będą oznaczone jako „kompatybilne z Kingpin” lub nie przez producenta, a każdy but, który współpracuje z Kingpinem, będzie działał z Tectonem lub Beast (z adapterem).

Słowniczek butów narciarskich i wiązań:

Rockered Sole

Tradycyjne podeszwy butów narciarskich są płaskie, co pomaga zapewnić spójne dopasowanie. Jednak wraz z rozwojem narciarstwa backcountry coraz więcej butów ma rockerowane podeszwy. Jest to po prostu subtelna krzywizna wzdłuż podeszwy podeszwy, podobna do tej w butach do biegania, która umożliwia łatwiejsze chodzenie po twardych powierzchniach.

AFD

AFD to skrót od Anti Friction Device. Jeśli chodzi o kompatybilność butów i wiązań, AFD jest najważniejszą częścią wiązania. Czubek buta spoczywa na płytce AFD w wiązaniu, a po zwolnieniu wiązania, but musi przesuwać się płynnie wzdłuż AFD bez zaczepiania, aby uniknąć kontuzji. Wiele płytek AFD jest regulowanych, co pozwala wiązaniu współpracować z wieloma standardami podeszwy butów.

ISO

ISO to Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. To niezależna organizacja pozarządowa, która opracowuje oparte na konsensusie międzynarodowe standardy wspierające jakość, bezpieczeństwo i wydajność. Na przykład, gdy wiązanie jest oznaczone jako „ISO 5355”, oznacza to, że jest zgodne ze ścisłym zbiorem reguł (często wymiarów, metod testowania i wymagań) określonych przez ISO jako ważne dla butów do narciarstwa alpejskiego.

TÜV

TÜV to globalna firma zajmująca się testowaniem, certyfikacją, inspekcjami i szkoleniami, z której często korzystają producenci w celu certyfikacji swoich produktów zgodnie z międzynarodową normą określoną przez ISO. Na przykład, gdy marka twierdzi, że ich wiązanie ma certyfikat DIN wydany przez TUV (często spotykany w świecie skitourów), oznacza to, że TUV przetestował wiązanie i certyfikował je, aby zachować i wypuścić but narciarski na poziomie zatwierdzonym przez branżę.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony. Kliknij tutaj