Gogle narciarskie i snowboardowe na co zwrócić uwagę

Gogle to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia narciarskiego i snowboardowego. Każdy narciarz lub snowboardzista może ci powiedzieć, że nie będąc w stanie zobaczyć tego co jest przed tobą dzień na stoku szybko stanie się udręką. Wszystkie gogle narciarskie i snowboardowe zapewniają podstawową ochronę przed wiatrem i zimnem, ale poza tym należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych cech: typ soczewki, kolor / odcień soczewki, wymienne soczewki, rozmiar oprawek i dopasowanie. Aby znaleźć odpowiednie dla siebie, przyjrzyjmy się różnym częściom i cechom gogli:

Soczewki do gogli narciarskich i snowboardowych

Największą różnicą między goglami są soczewki. Jest kilka ważnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze gogli narciarskich i snowboardowych z odpowiednimi soczewkami to - typ soczewki, kolor soczewki i inne funkcje, od ochrony przed zaparowaniem po ochronę przed oślepieniem.

Rodzaje soczewek do gogli narciarskich i snowboardowych

Przy wyborze nowych gogli masz do wyboru dwa rodzaje:

Soczewki cylindryczne (płaskie)

Te soczewki zakrzywiają się poziomo, pozostając płasko w pionie. Soczewki cylindryczne zapewniają dobrą wydajność w niższej cenie.

Soczewki sferyczne

Z drugiej strony sferyczne soczewki gogli zakrzywiają się zarówno poziomo, jak i pionowo wokół twarzy, co nada goglom bąbelkowy wygląd. Poza wyglądem, noszenie soczewek cylindrycznych ma wiele zalet, w tym lepsze widzenie peryferyjne, mniejsze odblaski, mniej parowania i mniej zniekształceń.

Kolor i odcień soczewek gogli narciarskich i snowboardowych

Nie ma nic gorszego (i bardziej niebezpiecznego) niż słabe widzenie podczas dnia z gorszą pogodą lub oślepienie, gdy jest słonecznie i błękitnie. Istnieją dziesiątki kolorów soczewek gogli narciarskich i snowboardowych do wyboru, które różnią się w zależności od marki i chociaż jeden kolor może lepiej pasować do Twojej kurtki, każdy kolor będzie filtrował światło inaczej i zapewnia wyjątkowe korzyści w określonych warunkach pogodowych i oświetleniowych.

Gogle narciarskie i snowboardowe z transmisją światła widzialnego (VLT)

Ilość światła, przez którą soczewka gogli przepuszcza, nazywana jest transmisją światła widzialnego (VLT). VLT jest wyrażone jako procent światła przepuszczanego przez soczewkę, padający między 0% a 100%. Niektóre soczewki są zaprojektowane tak, aby działały znacznie lepiej w warunkach słabego oświetlenia, słabej widoczności, na przykład gdy pada śnieg, mgła lub światło jest płaskie. Te soczewki pozwolą na wyższy procent VLT.

Typowe kolory soczewek do słabego oświetlenia to żółty, różowy i niebieski. Najlepsze gogle narciarskie i snowboardowe do płaskiego światła mają VLT w zakresie 60-90%.

Inne soczewki będą działać lepiej w słoneczne dni przy dużej widoczności, gdzie bardziej chodzi o to, aby nie dopuścić do światła. Soczewki te będą miały niższy procent VLT i zazwyczaj są w ciemnych kolorach czerni, szarości i złota i często są lustrzane. Najlepsze soczewki do gogli narciarskich i snowboardowych na jasne, słoneczne dni mają zakres VLT od 5-20%.

Oczywiście w środku widma znajdują się soczewki, które radzą sobie całkiem dobrze w każdych warunkach i są świetne, jeśli doświadczasz zmieniających się warunków oświetlenia w ciągu dnia. Każdy producent produkuje szeroką gamę odcieni soczewek na jasne dni, dni burz i wszystko pomiędzy. Oto pełna lista przewodników dotyczących odcieni soczewek dla każdej marki, którą oferujemy:

Gogle narciarskie i snowboardowe z wymienną szybą

Im więcej czasu spędzasz w górach, tym więcej warunków pogodowych napotkasz. W rzeczywistości żadna soczewka gogli nie zapewnia optymalnej widoczności w pełnym spektrum warunków oświetleniowych i pogodowych. Posiadanie wielu kolorów soczewek pod ręką może pomóc zmaksymalizować widoczność i wydajność przez cały dzień i w różnych warunkach. Producenci gogli wymyślili wiele genialnych sposobów, aby wymiana soczewek była dziecinnie prosta dzięki łatwym w użyciu przełącznikom, a nawet magnesom. Te szybko zmieniające się systemy soczewek mogą być droższe, ale oferują bardzo szybką możliwość wymiany soczewek i zazwyczaj są wyposażone w drugą soczewkę. Wymienne szyby dają możliwość szybkiej zmiany bez konieczności noszenia drugiej pary gogli.

Ile par gogli lub szyb potrzebujesz?

Wielu osobom wystarczy jedna para dobrych gogli z tylko jedną opcją soczewek.Na przykład, jeśli jeździsz na nartach lub jeździsz w Kolorado tylko w jasne, słoneczne dni, prawdopodobnie będzie dobrze, mając tylko ciemne soczewki. Jeśli jednak jeździsz na nartach w różnych warunkach, prawdopodobnie najlepiej będzie mieć dwie pary gogli lub jedną parę z wieloma soczewkami do wymiany.

Technologie soczewek narciarskich i snowboardowych

Oprócz rodzaju i koloru szyb producenci gogli stosują dodatkowe funkcje w swoich goglach, aby lepiej wykonywać swoją pracę. Niektóre funkcje obiektywów, na które warto zwrócić uwagę, obejmują:

Ochrona UV

Prawie wszystkie nowe gogle, nawet z najniższej półki cenowej, mają 100% ochronę przed promieniowaniem UV. Intensywność promieniowania UV rośnie wraz z wysokością, a ochrona oczu przed szkodliwymi promieniami UV zapobiega zmęczeniu oczu oraz uszkodzeniom siatkówki.

Lustro (mirror lenses)

Soczewki lustrzane Powłoka na zewnętrznej powierzchni soczewki gogli odbija większą ilość światła niż soczewka bez lustra. Wpuszczenie mniejszej ilości światła oznacza mniej olśnienia i większą przejrzystość wizualną w jasnych warunkach. Zyskujesz także ten fajny wygląd lotnika Top Gun, chociaż zalecamy zdjęcie lustrzanych gogli z paska. 

Soczewki polaryzacyjne

Kiedy światło odbija się od niektórych powierzchni, ma tendencję do odbijania się z większą intensywnością pod kątami prostopadłymi do powierzchni. Działając jako filtr światła pionowego, soczewki polaryzacyjne są w stanie znacznie skuteczniej ograniczać odblaski niż standardowe soczewki lustrzane, jednocześnie poprawiając ogólną przejrzystość wizualną i zapewniając zwiększony kontrast i rozdzielczość. Soczewki polaryzacyjne są idealne do sportów zimowych i zmniejszają zmęczenie i zmęczenie oczu.

Podwójne szyby

Tworzą one barierę termiczną, która znacznie ogranicza zaparowywanie w porównaniu z ich odpowiednikiem z jedną soczewką - gogle z jedną soczewką po prostu nie wystarczą na narty lub snowboard. Podwójne soczewki są powszechne we wszystkich nowych goglach narciarskich i snowboardowych. 

Antyfog

Hydrofilowa obróbka chemiczna wewnętrznej strony soczewek może znacznie zmniejszyć skłonność gogli do parowania. Niektóre powłoki są trwalsze niż inne. Koniecznie przeczytaj wskazówki producenta, ponieważ niewłaściwa pielęgnacja gogli może prowadzić do wycierania powłoki przeciwmgielnej. 

Szyby fotochromatyczne

Soczewki fotochromowe Soczewki te automatycznie dostosowują się do zmieniających się warunków oświetleniowych, przyciemniając pod wpływem silniejszego światła ultrafioletowego (UV) i rozjaśniając, gdy jest mniej światła UV. Podstawową zaletą tego typu soczewek jest to, że dostosowują się do zmieniających się warunków, dzięki czemu są niezwykle wszechstronne. Niestety soczewki fotochromowe nie dostosowują się natychmiast - pełne dostosowanie się soczewki do zmieniającego się światła może zająć kilka minut.

Soczewki Prizm™

Technologia Oakley Prizm Lens dostosowuje się do zmieniających się warunków świetlnych, blokując strategiczne długości fal kolorów w celu maksymalizacji kontrastu. Podobnie jak soczewki fotochromowe, mają one szerszy użyteczny zakres światła, co czyni je niezwykle wszechstronnymi

Wentylacja

Możesz liczyć na to, że praktycznie wszystkie wysokiej jakości gogle mają otwory wentylacyjne, ale niektóre są lepsze od innych. Ogólnie rzecz biorąc, większa wentylacja jest lepsza, aby zapobiec parowaniu. Ważne jest, aby sprawdzić, czy system wentylacji w Twoich goglach jest zgodny z kształtem Twojego kasku. Innymi słowy, nie blokuj otworów wentylacyjnych; w przeciwnym razie Twoje gogle mogą być nieco bardziej podatne na zaparowanie. Niektóre gogle mają nawet wentylatory zasilane bateryjnie, które przemieszczają powietrze i zaparowują gogle.

Ramki do gogli narciarskich i snowboardowych

Do wyboru są dziesiątki różnych kształtów i rozmiarów gogli, a jeden może lepiej pasować do Twojej twarzy i wyczucia stylu niż inne. Oprawki Twoich gogli narciarskich i snowboardowych mają największy wpływ na dopasowanie i pole widzenia, które zapewniają. Chociaż oprawki do gogli są we wszystkich rozmiarach i kształtach, zasadniczo mają trzy zadania: utrzymywanie soczewki na miejscu, zapobieganie przedostawaniu się śniegu i zapewnianie jak największego komfortu twarzy. Każda rama powinna być w stanie obsłużyć dwie pierwsze części, więc kluczowa część jest dopasowana. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać:

 • Rozmiar ramki. Wiele osób dorosłych może wygodnie zmieścić się w różnych rozmiarach gogli, ale oto kilka ogólnych wskazówek. Prostym sposobem myślenia o rozmiarze ramy jest to, że często koreluje on z rozmiarem głowy, więc jeśli nosisz mały kask, rozważ małą ramkę, a jeśli nosisz duży lub bardzo duży kask, rozważ większą ramę, średnią lub dużą. Kask rozważ średni rozmiar ramy. Oto kilka innych sposobów myślenia o rozmiarze ramy:

 • Gogle narciarskie i snowboardowe z małą ramką. Ten rozmiar będzie pasował do dzieci i młodzieży, a także dorosłych o mniejszych twarzach.

 • Gogle narciarskie i snowboardowe o średniej ramce. Oprawki średniej wielkości pasują do większości ludzi. Należy tutaj również zauważyć, że większość gogli jest zasadniczo uniseksowych, z wyjątkiem schematów kolorów i kształtów.

 • Gogle narciarskie i snowboardowe z dużymi lub powiększonymi ramkami. Rozmiar ma znaczenie i to nie tylko ze względu na dopasowanie gogli. Wielu producentów produkuje duże i / lub zbyt duże gogle z zamiarem zapewnienia lepszego widzenia peryferyjnego. Noszenie większych gogli zapewni Ci więcej soczewek dla danej liczby oprawek, pomagając uzyskać panoramiczny, pełny reżyserski krój zimowych przygód. Nie każdemu twarz pasuje do dużych, ponadgabarytowych gogli, ale nie wszystkie kaski są z nimi kompatybilne. Te style zapewniają większe pole widzenia zarówno w poziomie, jak iw pionie, co przekłada się na lepsze widzenie peryferyjne (świetne na snowboardzie) i lepszy widok na to, co jest nad i pod tobą (dobre na strome). Jeśli wykonujesz sztuczki w parku, cieńsza rama jest również korzystna, ponieważ pozwala lepiej śledzić ziemię w powietrzu. Ale nawet jeśli tylko trzymasz się zboczy króliczka, zwiększone widzenie peryferyjne pozwala dostrzec zagrożenia, zanim staną się problemem.

Gogle narciarskie i snowboardowe OTG (Over the Glasses) / Na okulary

Okulary OTG lub nakładane na okulary, gogle narciarskie i snowboardowe są zaprojektowane tak, aby umożliwić noszenie okularów korekcyjnych pod goglami narciarskimi lub snowboardowymi. Jest to znacznie tańsza opcja niż gogle z niestandardowymi soczewkami korekcyjnymi. Gogle OTG są głębsze niż zwykłe gogle i mają wbudowane kanały na ramiona okularów. W przypadku gogli OTG, Twoje okulary nie powinny poruszać się wewnątrz okularów i nie powinno być dyskomfortu ani nacisku okularów na nos lub skronie. Przymierz je razem i upewnij się, że wszystko jest dobrze dopasowane, zwłaszcza jeśli nosisz większe oprawki w okularach korekcyjnych.

Możliwości dopasowania gogli narciarskich i snowboardowych

Ponieważ twarz każdego jest inna, dopasowanie gogli jest bardzo indywidualne i ważne jest, aby wziąć kilka detali pod uwagę podczas patrzenia na gogle. Kształt i rozmiar ramy (wspomniany powyżej), wyściółka i mocowanie paska odgrywają ogromną rolę w dopasowaniu.

 • Pianka do twarzy. Upewnij się, że pianka dopasowuje się do krzywizny twarzy bez punktów nacisku. Między pianką a twarzą nie powinno być żadnych szczelin, przez które mógłby przepływać wiatr lub śnieg. Chcesz spójnego, wygodnego dopasowania na całym obwodzie gogli. Jeśli gogle uszczypną Cię w twarz lub poczujesz się niekomfortowo, prawdopodobnie nie są dla Ciebie. W przypadku bardziej płaskich kształtów twarzy niektóre marki wprowadziły gogle „Asian fit”, które mają więcej pianki na grzbiecie nosa, aby skompensować różne kształty twarzy.
 • Pasek. Gogle narciarskie i snowboardowe mają regulowany pasek, czasem z klipsem lub sprzączką; powinieneś być w stanie zacisnąć lub poluzować pasek, aby uzyskać odpowiednie dopasowanie do głowy. Jeśli możesz zacisnąć pasek do końca, a jest on nadal zbyt luźny, gogle nie będą dla Ciebie działać. Podczas noszenia czapki klips lub sprzączka nie powinny wbijać się w tył głowy i należy pamiętać, że szersze paski są znacznie łatwiejsze do regulacji i mają tendencję do lepszego trzymania się. Krótka uwaga, jeśli kupujesz gogle dla dziecka: niektóre gogle dla dzieci nie mają regulowanych pasków - ważne jest, aby sprawdzić tę funkcję, aby miały miejsce na rozwój.
 • Kompatybilność z kaskiem. Sprawdzając dopasowanie gogli, upewnij się, że pasują one do kasku lub czapki, zarówno pod względem wydajności, jak i estetyki. Gogle powinny gładko przylegać do twarzy, a pasek wokół kasku - jeśli nie przylegają ściśle do twarzy lub odkształcają się, gdy pasek jest napięty, wypróbuj inny model. Niektóre gogle mają ramiona wystające z ramy, aby lepiej ustawić pasek poza kaskiem. Większość gogli jest kompatybilna z kaskami, ale niektóre większe gogle kuliste mogą mieć problemy ze zgodnością, a gogle, które są zbyt małe, mogą pozostawiać luki.
 • „Goggle Gap”. To przerwa na czole między kaskiem lub czapką a goglami. Jest uważany za niefajny (stąd pochodzi niepożądany termin „gaper”) i prawdopodobnie należy go unikać, aby nie zamrozić mózgu.

Problemy i rozwiązania dotyczące dopasowania gogli

Jeśli Twoje gogle nie leżą wygodnie może przyczyną dyskomfortu jest jedna z poniższych przczyn, zobacz co możesz zrobić:

 • Nacisk na oczodół. Jeśli to czujesz, to gogle są zbyt wąskie i musisz znaleźć model z szerszą ramką.

 • Przyszczypnięcie grzbietu nosa. Najpierw spróbuj zacisnąć pasek, aby zamocować gogle nieco wyżej na twarzy. Jeśli to nie zadziała, wypróbuj gogle o mniejszym kroju lub z innym konturem mostka.

 • Szczelina na grzbiecie nosa. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest spróbować trochę poluzować pasek. Jeśli to nie zadziała, powinieneś znaleźć gogle z większym mostkiem.

 • Przyszczypnięty policzek. Powinieneś spróbować trochę poluzować pasek i zobaczyć, czy to zmniejszy napięcie. W przeciwnym razie musisz spróbować znaleźć szerszą parę gogli.

Pielęgnacja gogli narciarskich i snowboardowych

Po dokonaniu inwestycji i zakupie gogli warto je zabezpieczyć, aby zapewnić ich trwałość przez jak największą liczbę sezonów. Oto kilka podstawowych wskazówek:

 1. Nigdy nie pozwól, aby szyba dotykała stołu lub twardej powierzchni podczas odkładania. Gogle odkładaj szybą do góry.
 2. Do osuszenia (nie wycierania) soczewek gogli używaj tylko miękkiej szmatki (nie koszulki podstawowej) lub szmatki przeciwmgielnej. Wycieranie jest bardziej szorstkie i może usunąć powłokę przeciwmgielną po wewnętrznej stronie soczewki.
 3. Poza stokiem pozwól goglom dokładnie wyschnąć przed włożeniem do torby.
 4. Kiedy nie są używane, przechowuj gogle w miękkim worku. Większość jest sprzedawana z jednym.
 5. Nie suszyć okularów w bezpośrednim słońcu lub w wysokiej temperaturze, np. Na desce rozdzielczej lub zwisającej z lusterka wstecznego.

Jak zapobiec zamgleniu gogli narciarskich i snowboardowych

Masz problemy z zaparowaniem gogli narciarskich i snowboardowych? Oto kilka sztuczek, dzięki którym Twoje gogle będą działały tak wydajnie, jak to tylko możliwe:

 1. Nie zatrzymuj się! Przepływ powietrza uzyskiwany podczas jazdy zapobiega tworzeniu się mgły.
 2. Potrząsając, usuń nadmiar śniegu z gogli. Nie przecieraj soczewki rękawiczką, ponieważ jest ona szorstka i może zarysować soczewkę.
 3. Oczyść otwory wentylacyjne ze śniegu, aby były czyste.
 4. Unikaj zakładania gogli na czoło. Zaparują.
 5. Jeśli gogle zaparują, umieść je w ciepłej, suchej kieszeni kurtki. Możesz także spróbować potrząsnąć nimi w górę i w dół, aby stworzyć przepływ powietrza. W razie potrzeby udaj się do baru, aby je wysuszyć. To kolejny świetny powód, aby nosić ze sobą dwie pary gogli.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony. Kliknij tutaj