Jak wybrać kask narciarski lub snowboardowy?

Kaski są nie tylko wygodne w noszeniu podczas jazdy, ale także mogą zapobiec urazom głowy, a nawet uratować życie. Kaski są często klasyfikowane według sezonowości na podstawie ich cech. Kaski do jazdy na nartach i snowboardzie są przeznaczone na zimne dni, utrzymują głowę w cieple i komforcie, działają z goglami i posiadają certyfikaty potwierdzające Twoją ochronę. Jest również coraz więcej kasków z certyfikatem do wielu dyscyplin sportowych, z takimi funkcjami jak wyjmowane wkładki, dzięki czemu z łatwością można przejść z zimy na lato. W poniższym poradniku dowiesz się, jak dopasować i wybrać odpowiedni kask.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar kasku narciarskiego i snowboardowego?

1. Zmierz swoją głowę

Weź miękką taśmę pomiarową i owiń ją wokół głowy około 1 cala nad brwiami i uszami. Większość kasków jest mierzona w centymetrach, więc jeśli nie lubisz obliczeń, zmierz głowę w centymetrach. Na przykład, jeśli mierzysz obwód głowy i wynosi on 56 cm, będziesz nosić kask 56 cm lub średni (55-58 cm), w zależności od skali rozmiaru kasku. Nie masz miękkiej miarki? Weź kawałek sznurka i owiń go wokół głowy, a następnie zmierz sznurek.

2. Wypróbuj

Po otrzymaniu hełmu załóż go. Kask powinien być dobrze dopasowany. Prawidłowo dopasowany kask musi ściśle przylegać do głowy, aby się nie przesuwał. Nie chcesz, aby między kaskiem a głową była dodatkowa przestrzeń. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na wszelkie punkty nacisku lub bólu na głowę.

3. Potrząśnij

Z hełmem na głowie potrząśnij głową. Jeśli kask porusza się samoczynnie lub trzęsie się oddzielnie od głowy, oznacza to, że jest za duży. Użyj ręki i przesuń hełm w lewo i prawo, w górę i w dół. Skóra głowy powinna poruszać się wraz z kaskiem, bez samoczynnego przesuwania się kasku. Jeśli chcesz, możesz zdecydować się na zapięcie kasku w tym momencie, ale nie wpłynie to na dopasowanie samego kasku, po prostu trzymaj kask na głowie.

4. Ponownie sprawdź rozmiar

Chwilę masz już kask na głowie, sprawdź ponownie czy nie jest za ciasny? Jeśli czujesz, że głowa jest ściśnięta lub nie mieści się całkowicie na głowie, oznacza to, że kask jest za ciasny. Noszenie kasku powinno być możliwe przez cały dzień.


5. Udanego śmiganiu na nartach lub snowboardzie

Chwilę masz już kask na głowie, sprawdź ponownie czy nie jest za ciasny? Jeśli czujesz, że głowa jest ściśnięta lub nie mieści się całkowicie na głowie, oznacza to, że kask jest za ciasny. Noszenie kasku powinno być możliwe przez cały dzień.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar dziecięcych kasków narciarskich lub snowboardowych?

W przypadku doboru kasku dla dzieci, sosujemy te same kryteria co zasady opisane powyżej dla kasków. Jednak dopasowanie kasku do głowy dziecka może być trudniejsze, ponieważ dziecko zazwyczaj nie wie jak opisać, czy kask jest dobrze dopasowany. Zwróć szczególną uwagę na to, jak dobrze leży kask i czy Twoje dzieci narzekają na coś, co boli.

Tabela rozmiarów kasków narciarskich i snowboardowych

Rozmiary kasków różnią się w zależności od producenta, poniższa tabela ma charakter ogólny i ma stanowić punkt odniesienia. Przed zakupem nowego kasku zawsze sprawdź tabelę rozmiarów dla danej marki lub po prostu sprawdź oznaczenie na kasku.

Systemy regulacji wielkości i dopasania kasków narciarskich i snowboardowych

Rozmiar kaskówWielkość głowy

Extra Small

< 52 cm
Small52 - 55,5 cm

Medium

55,5 - 59 cm
Large59 - 62,5 cm
Extra Large62,5 <
Rozmiar kasków dla dzieci
Extra Small48,5 - 52
Small52 - 55,5 cm
Medium55,5 - 59 cm

System BOA®

Obrót pokrętła zapewnia równą, precyzyjną regulację, aby kask był dopasowany tak dobrze i wygodnie, jak to możliwe. Jest lekki, szybki, bezpieczny i można go regulować w locie.

Kaski Kask Head TUCKER BOA 324757 Head
  • -20%

Kask Head TUCKER BOA

324757
Zainspirowany miejską estetyką design i doskonała ochrona - TUCKER BOA jest idealnym kaskiem dla każdego narciarza i snowboardzisty. Boa® 360° Fit, pełna wewnętrzna czapeczka Beanie Liner and wentylacja Thermal czynią go wyjątkowo komfortowym oraz zapewniają możliwość perfekcyjnego dopasowania. 
336,00 zł 420,00 zł

System Form Fit

Regulacja za dotknięciem koła lub grzechotki, która napina i rozluźnia dopasowanie do głowy kasku, a także z uwzględnieniem regulacji w pionie.

Air Fit

Komfort napędzany powietrzem w postaci niskoprofilowej opaski mocowanej wewnątrz kasku. Za dotknięciem przycisku możesz dodać lub zmniejszyć ilość powietrza, aby dopasować kask i uniknąć punktów nacisku.

Systemy podkładek / Pad system

Wyjmowane wkładki zwiększają grubość wnętrza kasku, zwiększając jednocześnie jego przytulność i wygodę. Ten system jest świetny dla każdego, kto chce jeździć z czapką, a także może być dobry dla dzieci, dzięki czemu można zdjąć wkładki w miarę ich wzrostu bez poświęcania bezpieczeństwa.

Typy kasków narciarskich i snowboardowych

Większość kasków jest zaprojektowana z myślą o jednym dużym uderzeniu. W przypadku zderzenia, w którym wnętrze z twardej pianki zapada się lub pęka w celu złagodzenia uderzenia, kask należy wymienić, ponieważ nie jest już bezpieczny. Kaski Soft Shell (EPP) stanowią wyjątek, ale nie mogą być certyfikowane.

In-Mold

Konstrukcja wykorzystuje cienką, twardą plastikową powłokę zewnętrzną, która jest formowana do wyściółki przy pomocy pianki EPS w celu pochłaniania wstrząsów. Taka konfiguracja pozwala na mniejsze odbicie podczas uderzenia, ponieważ zapadnie się pod silnym uderzeniem. Tego typu kaski cechuje lekkość.

Hard Shell ABS

Konstrukcja ABS wykorzystuje grubą, wytrzymałą skorupę z tworzywa ABS, która jest wstępnie uformowana i przyklejona do wstępnie uformowanego wnętrza z twardej pianki i wyściółki. Ten projekt zapewnia dobrą ochronę, która jest nadal niedroga.

Soft Shell

Te hełmy są często zaprojektowane do wielokrotnych, mniej intensywnych uderzeń, ale są wyjątki. Wiele konstrukcji z miękką skorupą ma teraz 2 gęstości pianki, przy czym bardziej miękka pianka przy głowie przechodzi w twardszą piankę przy zewnętrznej powłoce, zapewniając twardą ochronę przed uderzeniami.

Konstrukcje kasków narciarskich i snowboardowych

Istnieją dwa główne typy kasków: Half Shell i Full Shell

Half Shell

Zdecydowanie najpopularniejsze są kaski Half Shell, które zawierają miękką ochronę nauszników (w przypadku kasków zimowych) w standardowym projekcie kasku. Pozwala to na wygodniejsze dopasowanie i lepsze słyszenie.

Kaski Kask Head Stivot 320206 Head
  • -20%

Kask Head Stivot

320206
Kask Head Stivot to pełny kask dla naśladowców zawodników World Cup Rebels
Ostatnie sztuki
511,20 zł 639,00 zł

Full Shell

Kaski Full Shell zapewniają pełną ochronę i pomagają blokować przed uderzeniem. Zawodnicy wyścigowi, a czasem jeźdźcy halfpipe noszą kaski z pełną skorupą, kaski dla dzieci są często również pełne. Jeśli jeździsz szybko i ciężko, próbując sztuczek i nowych ruchów, ten kask zapewnia pełne zakrycie uszu, co może pomóc zwiększyć ochronę z boku głowy i uszu.

Wentylacja w kasku narciarskim i snowboardowym

1. Wentylacja stała

Prawie wszystkie hełmy mają jakąś formę otwartej, pasywnej wentylacji wbudowanej w ich konstrukcję, która pozwala na ucieczkę nadmiaru ciepła i wilgoci. Systemy te są na ogół proste i nie można ich dostosowywać osobiście. Każda firma konfiguruje swoje systemy wentylacyjne na różne sposoby, aby odzwierciedlić to, co uważa za konieczne.

2. Wentylacja regulowana

Kaski z regulowanymi systemami wentylacji dają możliwość otwierania lub zamykania otworów w zależności od warunków atmosferycznych. Firmy stosują różnorodne systemy regulacji, w tym wtyczki, mechanizmy przesuwne i przyciski jednoprzyciskowe. Wybór konkretnego systemu zależy głównie od osobistych preferencji.

Dopasowanie gogli do kasków narciarskich i snowboardowych

Chcesz, aby Twoje gogle były wygodnie dopasowane do paska na kasku. Nie powinno być żadnej szczeliny między górną częścią gogli a kaskiem; określa się to jako „lukę między goglami” i może to prowadzić to zaziębienia zatok i przeziębienia.

Odpowiednio dopasowany kask i gogle będą się świetnie spasowane i zapobiegną zamarznięciu głowy. W ostatnich latach coraz bardziej popularne stało się noszenie paska do gogli pod kaskiem. Jest to głównie dla stylu i powinno być wykonywane tylko wtedy, gdy kask dobrze pasuje do twoich gogli.

Kiedy należy wymienić kask narciarski lub snowboardowy?

Kaski narciarski lub snowboardowe należy wymieniać co 3 do 5 lat i jest to podyktowane zmianą właściwości fizycznych materiałów z których są wykonane. Mówiąc wprost gęstość pianki, która odpowiada za ochronę Twojej głowy jest inna w pierwszym roku użytkowania i inna po 5 latach. 

Wkładki EPS
„Single Impact” - Kaski z konstrukcją EPS wymagają wymiany po jednym zderzeniu lub upadku z ponad 1,5 metra.
Wkładki EPP
(rzadziej) „Multi Impact” - Hełmy z konstrukcją EPP są zaprojektowane tak, aby wytrzymać wiele łagodnych i umiarkowanych uderzeń.

Ważne jest, aby wiedzieć, że większość kasków nie jest zbudowana na całe życie. W zdecydowanej większości kasków do sportów wyczynowych, w których zastosowano wyściółkę z EPS (ekspandowanego polistyrenu) - zasadniczo plastikowe koraliki i ciasno upakowane powietrze - EPS ma tendencję do zagęszczania i / lub pękania przy uderzeniu. Utrudnia to ochronę hełmu podczas następnej rundy. W rezultacie większość kasków EPS jest oceniana na „pojedyncze uderzenie”.

Innym powszechnym materiałem pochłaniającym uderzenia używanym w kaskach narciarskich / snowboardowych jest EPP (spieniony polipropylen). Kaski zbudowane z wyściółek EPP są generalnie oceniane pod kątem „wielokrotnych uderzeń”. Chociaż mają nieco niższy próg bezpieczeństwa niż ich odpowiedniki z EPS, kaski EPP są coraz bardziej powszechne wśród narciarzy freestyle / park i snowboardzistów, ponieważ nie wymagają wymiany po jednym wypadku.

Więc jeśli nigdy się nie zderzę, nie muszę się martwić o wymianę kasku? Nie dokładnie. Większość ekspertów w tej dziedzinie zaleca wymianę kasku po 3-5 latach użytkowania. Wynika to przede wszystkim z rozpadu materiału w wyniku narażenia na pot, produkty do włosów, chemikalia czyszczące i działanie czynników atmosferycznych.

Oceny bezpieczeństwa kasków narciarskich i snowboardowych

Istnieją trzy główne organizacje, które testują kaski pod kątem bezpieczeństwa: Amerykańskie Stowarzyszenie Badań Materiałów, Międzynarodowe (ASTM), Europejski Komitet Normalizacyjny (CE EN) i CPSC (Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich).

ASTM F2040 - niezmotoryzowane sporty zimowe. Wymaga, aby te hełmy przeszły testy stabilności pozycyjnej (roll off) i wytrzymałości na utrzymanie.

EN 1077A / B - Kaski narciarskie i snowboardowe. Kaski są testowane pod kątem tępego uderzenia, penetracji ostrymi i spiczastymi przedmiotami, odporności paska podbródkowego, obszaru pokrycia, pola widzenia i prześwitu między głową a skorupą.

EN 1078 - Kaski rowerowe i deskorolkowe. Kaski są testowane pod kątem pola widzenia, amortyzacji i retencji.

CPSC 1203 - Kaski rowerowe. Test widzenia obwodowego, test stabilności pozycyjnej, test siły retencji, test tłumienia uderzeń

ASTM F192 - Kaski MTB Downhill. Koncentruje się na większej ochronie przed uderzeniami i zapewnia kryteria wydajności dla podbródka w kaskach pełnotwarzowych.

EN 12492 - Kaski alpinistyczne. Norma ochrony przed uderzeniami dla osuwisk.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony. Kliknij tutaj