Technologie dostępne w butach narciarskich marki ATOMIC

Skorupa buta narciarskiego

Na początku zajmiemy się opisem technologi dotczyącym samej skorupy buta. A następnie zagłębimy się do jego wnętrza, aby sprawdzić jakie rozwiązania przewidział dla nas ten austryjacki producent sprzętu narciarskiego.

Power Shift

Pozwala w butach narciarskich z linii Hawx Ultra, Hawx Prime i Hawx Magna na zmianę konta nachylenia cholewki skorupy buta narciarskiego:

 • 13 °,
 • 15 °
 • 17 °,

Wystarczy przesunąć "Power Shift" na ustawienie którym jesteś zainteresowany. Technologia ta może zostać wykorzystana również do zmieny indeks flexu o +/- 10 punktów flex, przez dodanie lub usunięcie śruby. 

Free Lock 2.0/3.0

Free / Lock są wykorzystywane we wszystkich butach turystycznych Atomica, w tym Hawx Ultra XTD i Backland Ultimate. Magia tego rozwiązania polega na tym, że jednym prostym przełącznikiem możesz przechodzić z trybu narciarskiego na spacerowy. W trybie chodzenia zapewniają niesamowity ruch cholewki. W ustawieniach narciarskich można wybrać pochylenie do przodu o:

 • 13 °
 • 15 °
 • 17 °.

Pivot

Polimerowe tuleje firmy Igus zapewniają całkowicie naturalny ruch, umożliwiający łatwe wspinanie się. Rozwiązanie to jest stosowane również w butach alpejskich, aby zwiększyć gładkość z jaką porusza się cholewka buta przy dociśnięciu.

Cross Lace

Jest to system stosowany tylko w modelach z linii Backland Atomica. Pozwala on na szybkie i bezpieczne zapięcie stopy. Co ważne, dzięki temu systemowi but "owija" stopę w trzech punktach, aby ją bezpiecznie trzymać.

Power Shift Race

Rozwiązanie dostępne w butach narciarskich z linii Redster. Jest to nowy system podkładek umożliwia zawodnikom indywidualne ustawienie pochylenia do przodu na

 • 16 °
 • lub 18 °,

z podkładkami w kształcie litery T dodanymi z tyłu buta.

Energy Backbone

Energy Backbone to technologia wykorzystywana w ulubionej linii Hawx. Wzmocniony, asymetryczny kręgosłup spotkacie w Hawx Ultra i Hawx Ultra XTD, zapewniający dodatkową siłę dla mocnej jazdy na nartach oraz ulepszone przenoszenie energii bocznej dla lepszej przyczepności krawędzi.

Carbon Spine

Dla maksymalnej mocy i minimalnej wagi.

Progresive Race Shell

Buty z linii Redster mają specjalną powłokę wykonaną z grubszego, ale bardziej miękkiego materiału. Zapewnia to bardziej progresywny flex i lepsze tłumienie, a także większą sprężystość. Dzięki temu ułatwia to agresywną jazdę na nartach w każdych warunkach i na wszystkich trasach.

Prolite

Prolite to nie technologia a filozofiabudowania nart i butów. Atomic zmieniając tradycyjne myślenie o konstruowaniu sprzętu zamiast rozpoczynać od standardowej konstrukcji i wycinać materiał w celu zmniejszenia wagi poszedł krok dalej a właściwie robi to odwrotnie. Zaczyna się od najcieńszego możliwego profilu, a następnie tworzy wzmocnienia w kluczowych obszarach, w których potrzebna jest siła - jak Energy Backbone wzdłuż każdego grzbietu buta i krawędzi nart.

True Flex

Im zimniej tym twardsze buty, im cieplej tym bardziej miękkie i przyjemne? Nie w przypadku butów Atomic wykonanych z materiału True Flex, co oznacza, że elastyczność i odczucie pozostają niezmienne w różnych temperaturach. Tak więc but, który kupujesz w sklepie, czuje się tak samo stojąc na szczycie góry, nie tracisz mocy na wiosnę i nie masz buta, którego nie możesz wygiąć w środku zimy.

Typy linerów dostępnych w butach ATOMIC

Wszystkie linery dostępne w butach kolekcyjnych marki Atomic posiadają wkładki asymetryczne. Oznacza to że taka konstrukcja wkładki (ASY) z asymetrycznym językiem, noskiem, kształtem kołnierza i wysokiej jakości materiałami podszewkowymi posiada  anatomiczną konstrukcję.

Dodatkowo seria butów narciarskich Hawx (Hawx Ultra, Ultra XTD, Prime i Magna) zawiera specjalną wyściółkę Memory Fit 3D. Obejmuje to wstępnie ukształtowane obszary pięty i kostki, które zapewniają jeszcze lepsze dopasowanie przy pierwszym kontakcie i brak hotspotów - nawet po ciężkim dniu w górach.

Platinium - Gold - Silver - Bronze czyli rodzaje linerów

Zastosowana wkładka Memory Fit 3D jest dostępna w wersjach

 • Platinum,
 • Gold
 • Silver.
 • Bronze -  standardowa wyściółka jest również  

Gdy widzisz to oznaczenie na linerze wypisane na języku wiesz, że w miarę jak wkładki przechodzą od brązu do platyny, zapewniają mocniejsze dopasowanie, czego potrzebują lepiej narciarze. Stają się również trwalsze, cieplejsze i bardziej personalizowane.

Memory Fit 3D

Memory Fit 3D to specjalna wyściółka z wstępnie uformowanymi termicznie obszarami pięty i kostki, które zapewniają anatomiczne dopasowanie wokół pięty i kostki. Zapewniając tym samym lepsze trzymanie stopy. Dlatego po pierwszym założeniu buta nie ma punktów nacisku. Następnie dla ciągłego komfortu liner zaopatrzono w jednoczęściową osłonę palców, która precyzyjnie dopasowuje się do kształtu skorupy i otacza stopę wygodną pianką. Dołączone są również specjalne wkładki, które mają najlepsze połączenie początkowej amortyzacji i odpowiedniego wsparcia. I wreszcie jest w 100% kompatybilny z Memory Fit.

Lepsze dopasowanie

Najważniejsze dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy są wygodne buty. W miarę jak narciarze stają się coraz lepsi, dopasowanie może być mocniejsze i bardziej responsywne. Wkładki Memory Fit 3D wspierają ten postęp dzięki twardszej piance i bardziej wydajnym tekstyliom wkładkowym.

Trwalsze botki

Wstępnie ukształtowane obszary pięty i kostki w wyściółce Memory Fit 3D oznaczają, że but wewnętrzny dłużej utrzymuje doskonałe dopasowanie. Aby mieć pewność, że standardowe wkładki utrzymają się przez długi czas, dodano piankę Dynashape: Silver ma Dynashape na kostkach, Gold na kostkach i po bokach oraz Platinum na kostkach, bokach i języku.

Klasyczny podział linerów Atomic

Podział linerów wyposażonych Memory Fit 3D

Ciepło, cieplej!

Atomic współpracując z firmą 3M, chce stworzyć najcieplejsze buty narciarskie, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Działa to w ten sposób: im więcej powietrza materiał zatrzymuje w danej przestrzeni, tym większa jest jego wartość izolacyjna. Mikrowłókna w izolacji 3M™ Thinsulate ™ są znacznie cieńsze niż jakiekolwiek inne włókna, co oznacza, że zatrzymują więcej izolującego powietrza w mniejszej przestrzeni, nawet gdy są mokre. Dzięki temu stopy są ciepłe i responsywne nawet w ekstremalnie zimnych i wilgotnych warunkach.

Począwszy od wersji Silver w górę wiele wkładek jest wyposażonych w 3M™ Thinsulate™, najbardziej znaną na świecie izolację. Oznacza to, że otrzymujesz Thinsulate™ na Hawx Ultra, Hawx Prime, Hawx Magna i Live Fit. Docieplina ta znajduje się również we wszystkich butach dziecięcych i juniorskich ponieważ małe stopy szybciej się wychładzają.

Więcej dopasowania

Wszystkie wkładki mają strefy pamięci, które można formować na gorąco, aby zapewnić indywidualne dopasowanie. Strefy te znajdują się na kostce (1), boku (2) i języku (3) - ze strefami odpowiadającymi poziomowi wkładki.

Dynashape

Dynashape to rewolucyjna pianka, która nie tylko błyskawicznie dopasowuje się do kształtu stopy, ale jednocześnie zapewnia dłuższe dopasowanie.

Formowanie Memory Fit

Atomic Memory Fit to jedna z najszybszych technologii dopasowywania na gorąco. Kluczem jest Memolink, specjalny dodatek poprawiający plastyczność i rozciągliwość tworzyw sztucznych. Dzięki temu wszystkie trzy elementy buta mogą dopasować się do stopy - skorupa, cholewka i liner. Rozszerzenie może sięgać do 6 mm w przodostopiu i do 10 mm w kostkach, co skutkuje trwałym i pełnym anatomicznym dopasowaniem w ciągu kilku minut.

3 kroki do dopasowanych butów

1. GRZANIE

Wysoka temp. ma na celu uplastycznić Memolink, który poprawia plastyczność i rozciągliwość tworzywa z którego wykonany jest but.

2. FORMOWANIE

Po wcześniejszym ustabilizowaniu stopy w bucie, przygotowaniu newralgicznych miejsc do formowania w końcu możesz wskoczyć w rozgrzane buty i rozpocząć proces formowania.

3. CHŁODZENIE

Aby utrwalić proces, który zaszedł i obniżyć właściwości materiału do formowania obniżamy temp. butów. W efekcie zastygają one w formie, którą przybrały dzięki Twoim stopom. Po 10 min. masz dopasowane do swoich stóp buty!

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony. Kliknij tutaj