Wokół problemu prania i czyszczenia plecaków rodzi sie wiele kontrowersji i mitów. Istnieje jednak kilka bardzo prostych i skutecznych sposobów, by temu problemowi zaradzić. Najważniejszymi z nich są systematyczne dbanie o wygląd i stan plecaka oraz przestrzeganie zaleceń producenta.
Kiedy i jak często czyścić plecak?
Pierwszy sposób zapobiega trwałemu i nieodwracalnemu zabrudzeniu plecaka oraz utrzymuje wykonane z niego materiały w doskonałej formie. Nawet najbardziej uciążliwy brud można usunąć lub zmniejszyć, gdy zostanie on w miarę szybko poddany odpowiednim działaniom. Z drugiej strony nawet drobne zabrudzenia lub zmiany wyglądu plecaka pozostawione same sobie oraz działaniu czasu staną się wkrótce nie do usunięcia. Zasady te dotyczą każdego plecaka bez względu na jego przeznaczenie. Dlatego ważne jest by każdy plecak był poddawany odpowiedniej higienie zawsze wtedy gdy zajdzie taka potrzeba. Jeżeli plecak jest używany sezonowo to próba usuwania z niego brudu tuż przed rozpoczęciem eksploatacji może zakończyć sie klęską. Plecak powinien być poddany szczegółowym oględzinom najpóźniej tuż przed odłożeniem go na najwyższą półkę w szafie. Rzeczywistość jest jednak taka, że nawet wtedy może być już za późna. Dlatego w miarę możliwości plecak należy czyścić zawsze wtedy gdy dojdzie do jego zabrudzenia. Niekoniecznie należy robić to codziennie, ale na pewno po intensywnym zabrudzeniu. Zasada to jest szczególnie ważna w stosunku do plecaków używanych cały rok.
Czym i jak czyścić plecak?
Informacji o tym w jaki sposób i z użyciem jakich środków należy czyścić i pielęgnować plecaki dostarcza użytkownikom producent. Każdy plecak, dobrej firmy, wyposażonyjest w takie informacje. Można je znaleźć albo wśród dołączanych do plecaka etykiet lub na wszywkach. Aby nie utracić gwarancji i aby jak najdłużej cieszyć się kolorystyką i jakością zakupu należy tych zasad przestrzegać bezwzględnie. Dotyczy to przede wszystkim prania oraz zakresu temperatur w jakich można czyścić plecak. Np. większość producentów zabrania prania w pralkach automatycznych z użyciem proszków.
Dlaczego należy suszyć plecak?
Należy pamiętać również o tym, że samo wyczyszczenie plecaka nie przywraca jego fabrycznych właściwości. Bardzo ważnymi czynnościami po usunięciu wszystkich zabrudzeń jest dokładne wysuszenie plecaka oraz jego impregnacja. Suszenie zapobiegabutwieniu materiału oraz niweluje prawdopodobieństwopowstania pleśni. Przechowywanie wilgotnego plecaka staje się przyczyna braku możliwości jego komfortowego używania w przyszłości. Plecak, zaatakowany przezpleśń jest mniej trwały oraz niszczy ekwipunek. Traci też swój wygląd, za który przecież też płacimy.
Impregnować czy nie?
Impregnacja wpływa korzystnie na wodoszczelność materiału, z jakiego wykonany jest plecak. Plecaki nie mają membrany. Jedynym zabezpieczeniem jaki stosuje sie w niektórych z nich jest fabryczna impregnacja, czyli pokrycie zewnętrznej powierzchni plecaka specjalnym środkiem impregnującym. Zapobiega on wchłanianiu wilgoci przez materiał. nie jest jednak nieśmiertelny. Każde większe przemoczenie, długotrwałe używanie lub czyszczenie usuwa fabryczny impregnat. Dlatego warto po wykonaniu niezbędnych czynności pielęgnacyjnych pokryć powierzchnię plecaka specjalnym impregnatem. Należy tu oczywiści również przestrzegać zaleceń producenta. Najbardziej skutecznym i najbardziej trwałym środkiem są impregnaty do namiotów.
Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony. Kliknij tutaj