Przymierzając się do zakupu plecaka bez względu na to czy rozglądasz się za czymś do miasta na górskie szlaki, na narty lub deskę czy na rower spotkasz się dużą ilością słownictwa specjalistycznego dla tej właśnie kategorii. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie słownik zawierający najbardziej popularne pojęcia dotyczące budowy i używania plecaków. Jest bardzo pomocny, aby swobodnie poruszać się po całym poradniku. Warto się znim zapoznać w pierwszej kolejności. Przed zanurzeniem się w arkana wiedzy, dotyczącej sprzedawanych w naszym sklepie plecaków. Słowniczek, dla ułatwienia, operuje pojęciami w porządku alfabetycznym.

Bukłak/Camelbak - pojemnik na płyn, który umieszcza się wewnątrz plecaka. Dzięki zamocowanej do niego rurce można pic z niego bez wyjmowania go z plecaka. Dodatkowy element plecaka, stanowiący podstawę systemu napojów. Jego pozostałe elementy to: kieszeń na bukłak, otwór na rurkę, troki na szelkach do zamocowania rurki. Specjalistyczne plecaki zimowe mogą mieć dodatkowe

Kieszenie boczne/siatkowe – kieszenie, zamocowane w dolnej części plecaka, niezapinane. Wykonane z rsiatki lub elastycznego, cniekiego materiału. Można w nich przechowywać często używane podręczne przedmioty np. napoje, czapki, rękawice, chusteczki, lub przedmioty wilgotne.

Kieszenie skrzelowe – boczne, z reguły zapinane na zamek błyskawiczny kieszenie, które „rosną” wraz z powiększeniem zwartości. Wykonane są z materiału złożonego tak, że kieszeń powiększa lub zmniejsza swoją objętość w zależności od ilości schowanego w nich ekwipunku.

Komin – element plecaka dzięki, któremu może on powiększyć swoją wysokość, a przez to pojemność. Wykonany jest z reguły z cienkiego materiału i wysuwany jest z górnej z części komory głównej.  Wraz z regulacją wysokości klapy stanowi system powiększenia objętości plecaka. Plecaki wyposażone w komin mają z reguły w nazwie podawane dwie pojemności: pojemność właściwą (bez komina) i po znaku „+” pojemność dodatkową (sam komin). Suma tych dwóch wielkości daje informacje o rzeczywistej pojemności plecaka. Np. Plecak 60+10 ma komorę główna o pojemności 60 litrów, którą można powiększyć o 10 litrów poprzez wyciągnięcie komina i podniesienie ustawienia klapy komory głównej. W sumie plecak może mieć 70 litrów pojemności.

Komora główna – największa część plecaka, zajmująca jego największą powierzchnię. Służy do przechowywania głównego ekwipunku. Składa się z jednej lub z dwóch części. Podział na dwie części daje możliwość segregowania ekwipunku i np. oddzielenia rzeczy czystych od brudzących (ubrania, buty).

Pas biodrowy – Pas znajdujący się w najniższej części plecaka. Odpowiada za stabilizację plecaka, tak by nie przesuwał się ani na boki, ani wzdłuż pleców (plecaki rowerowe). W dużych plecakach turystycznych odpowiada za przeniesienie ciężaru plecaka na biodra. Stanowi wraz z ramionami kluczowy element systemu nośnego plecaka. Najbardziej zaawansowane pasy biodrowe są ruchome. Dzięki temu podczas marszu sam plecak pozostaje w pozycji pionowej co ogranicza możliwość utraty równowagi przez użytkownika.

Pas piersiowy – Dodatkowy pas umiejscowiony na wysokości klatki piersiowej użytkownika. Zapobiega zsuwaniu się ramion plecaka i wspomaga jego stabilizację. Dzięki używaniu pasa piersiowego plecak bardziej dolega do pleców.

Pojemność plecaka – liczona w litrach objętość plecaka, który decyduje o wielkości plecaka. Ten parametr pozwala określić przeznaczanie plecaka oraz jego możliwości transportowe. Część firm oblicza pojemność plecaka podając tylko wielkość komory głównej, część wlicza w tą wartość pojemność wszystkich kieszeni zewnętrznych plecaka.

Paski kompresyjne – paski, których zadaniem jest zmniejszeni objętości plecaka poprzez eliminowanie niezapełnionej powierzchni. Paski te z reguły wszyte są w boki plecaka. Ich dodatkowym zadaniem jest przytrzymywanie ekwipunku włożonego w zewnętrzne, niezamykane kieszenie boczne. Np. butelki, statywy.

Raincover/pokrowiec przeciwdeszczowy. Dodatkowa płachta wodoszczelna, zabezpieczająca ekwipunek przed działaniem czynników atmosferycznych. Może być zintegrowany z plecakiem lub dołączony oddzielnie. Wiele firm oferuje oddzielny zakup pokrowców przeciwdeszczowych różnej wielkości.

Regulowany system nośny – możliwość wyregulowania do konkretnego wzrostu, proporcji ciała i sylwetki elementów plecaka odpowiedzialnych za jego dopasowanie do pleców użytkownika: ramion i pasa biodrowego. Regulacja polega na zmianie odległości pomiędzy tymi elementami. W skład regulacji systemu nośnego wchodzą również paski regulujące przylegania ramion, pasa biodrowego, pasa na klatce piersiowej do ciała użytkownika i górnej części komory głównej plecaka do samego sytemu nośnego. Prawidłowe wyregulowanie wszystkich tych elementów powoduje takie ułożeni plecak, ze ponad 70% jego ciężaru opiera się na biodrach a nie na ramionach. Regulowany system nośny stosowany jest głównie w dużych plecakach, dających możliwość przenoszenia ciężkiego ekwipunku.

System nośny - zestaw elementów, kótre są bezpośrednio odpowiedzialne za mozliwość przenoszenia plecaka na plecach. Składają się na niego: szelki, pas biodrowy, pas piersiowy. Dwa ostatnie elementy nie występują w każdym plecaku. Ważną cechą systemu nośnego jest mozliwość jego regulacji. Jest to opcja występująca z reguły w duzych plecakach.

Szelki - najważniejsze elementy systemu nośnego plecaka. Dzięki nie mozna plecak wogóle nosić. Mają bardzo różną konstrukcje, ale w dobrych plecakach są dopasowane nie tylko do jego przeznaczenia, ale również  do płci użytkownika. Szelki są z zazwyczaj regulowane tak by lepiej dopasować plecak i by wygodniej go zakładać lub zdejmować.

Troki – Zamontowane na stałe do plecaka pętelki wykonane z: wytrzymałego materiału, stalowych lub syntetycznych lin, elastycznych linek lub sznurków oraz taśm. Przeznaczone są do zamocowania dodatkowego ekwipunku (kije, raki, czekany, kubki, karimaty, śpiwory). Są również elementem systemu asekuracyjnego i bezpieczeństwa. Umożliwiają spięcie użytkowników lina podczas marszu w trudnych warunkach lub bagażu podczas jego transportu albo wspinaczki.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony. Kliknij tutaj