Prawidłowe zakładanie plecaka, jest bardzo ważną rzeczą i nie mówimy o banałach w stylu "noś plecak na obu ramionach". W przypadku plecaków turystycznych prawidłowe ustawienie plecaka pozwala na komfortowe przenoszenie nawet ciężkiego plecaka podczas długiego marszu. W przypadku plecaków z ABS od tego może zależeń Twoje życie. Zatem warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z poniższym wpisem.

Jak właściwie wyregulować szelki, pas biodrowy, pas piersiowy? Jakimi zasadami kierować się przy dopasowywaniu wszystkich elementów systemu nośnego? Jak mocno ściskać taśmy? Odpowiedzi na te i inne pytania są nawet dla doświadczonego turysty niekiedy bardzo trudne. Jeżeli nie raz zdażało się, że zanim doszedłeś do celu musiałeś kilkakrotnie zdejmować plecak i regulować poszczególne taśmy. Jeżeli zdarzało sie, że drętwiały Ci ręce lub szelki uwierały ramiona. Jeżeli podczas marszu czułeś, że to plecak decyduje o Twojej sylwetce, to znalazłeś się we łaściwym miejscu.

Odpowiednie dopasowanie wszystkich elementów systemu nosnego tak, by plecak nie tylko nie bujał sie na boki, ale równiez by nie przytłaczał i nie uwierał pojedyńczych części ciała to zadanie pozornie trudne. Zwłaszcza dla początkującego turysty. Przeciętny plecak trekkingowy wyposażony jest w kilka elementów, które odpowiednio wyregulowane mogą zadecydowac o komforcie jego noszenia oraz o bezpieczeństwie użytkownika. Sprawa okazuje się jednak o wiele łatwiesza niz początkowo mogłoby się wydawać.

Nadrzędnym założeniem jakie należy przyjąć w tym poradniku jest to, że zakupiony plecak został właściwie dobrany pod względem przeznaczenia, wieku, płci i wzrostu użytkownika. Bez spełnienia tych warunków trudno mówić o poprawianiu czegoś co z założenia jest zepsute. Aby więc przystąpić do dalszych czynności, musisz mieć pewność, że zakładasz właściwy plecak. jeżeli plecak posiada regulowany system nośny musi być też on odpowiednio dopasowany do wzrostu i sylwetki użytkownika.

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać zanim załozysz plecak na plecy jest jego spakowanie. Informacje o tym jak właściwie spakowac plecak znajdziesz w artylule "Jak włąściwie spakować plecak?". Nie ma bowiem sensu dopasowywac plecaka, który jest pusty. Regulacji elementów systemu nośnego nie wykonuje się tylko raz podczas używania plecaka. Należy ją przeprowadzać za każdym razem, gdy zmieniana jest zawartość i ciężar plecaka. Tylko wtedy możemy uzsyakać wlaściwe efekty. Także gdy plecak jest juz spakowany, należy poluzwoać, rozciągnąć wszystkie taśmy, kótre są częścią systemu nośnego, czyli:

  1. Taśmy, znajdujące się ponad szelkami
  2. Taśmy pasa piersiowego
  3. Taśmy szelek nośnych
  4. Taśmy znajdujące się za pasem biodrowym
  5. Taśmy pasa biodrowego

Czynności te można oczywiście wykonać w dowolnej kolejności. Nalezy jednak wypracować sobie jakis system, przynajmniej do momentu, w którym nie wejdą one "w krew".

Tak przygotowany plecak należy załozyć na plecy i wykonać przedstawione na ilutracjiach czynności, w określonej poniżej kolejności:

plecak
  1. Rozluźnić wszystkie taśmy i pasy systemu nosnego.
  2. Zaciągnąć pas biodrowy, tak by poczuć ciężar plecaka na biodrach. Plecak musi być osadzony na obręczy biodrowej.
  3. Zaciągnąć taśmy szelek systeu nośnego
plecak

4.  Sprawdzić prawidłowe ułożenie plecaka. Górne poduszki powinny      
     znajdować się na wysokości łopatek. Jeżeli jest za wsyoko lub za nisko,
     należy zmienić ustawienie regulacji systemu nośnego.
5.  Zapiąć pas piersiowy i zacisnąć go.
6.  Zacisnąć taśmy dociągające które znajdują się za pasme bidorowym i ponad szelkami systemu nośnego. Te elementy mozna regulowac podczas marszu: rozlużnienie odsuwa plecak, poprawiając wentylację, zaciśnięcie przyciąga, poprawiając stabilizjacjię, np. podczas podejść.

Dzięki takiem postępowaniu masz pweność, że Twój plecak będzie prawidłowo obciążał Twój organizm. Ciężar ponad 70% plecak opiera się dzięi temu na biodrach. Ważne jest też to, że aby zdjąc plecak wystarczy tylko rozpiąć pasy piersiowy i biodrowy oraz rozluźnić jedną taśmę jednej szelki systemu nośnego. Podczas zakładania wystarczy tylko po zapięciu pasa biodrowego zacisnąć tę jedną, rozluźnioną taśmę. Jest ot oczywiście skuteczne tylko wtedy, gdy ciężar plecaka nie zmienia się w sposób znaczący. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony. Kliknij tutaj