- PLECAKI
- 0 polubień
- 1097 odwiedzin
Prawidłowe dobranie plecaka powinno oprzeć się na kryterium przeznaczenia. Dzięki sprecyzwoaniu w jakim celu będziesz używać plecaka łatwiej Ci będzie dokonać ostatecznego wyboru. Producenci na szczęście Ci w tym pomogą. Warto jednak przed pójściem do sklepuzebrac kilka informacji. Każdy producent ma na uwadze spełnianie potrzeb i wymagań użytkowników. Dlatego oferta większości firm jest do siebie zbliżona. Zdarzają się oczywiście wyjątki, ale poszerzają one jedynie możliwości wyboru.
Dlatego można większość dostępnych na rynku pleckaów podzielić na:
TURYSTYCZNE/PODRÓŻNICZE
Jest to grupa plecaków przeznaczona dla osób, które przygotowując bagaż wybierają niezależność i możliwość komfortowego oraz szybkiego transportu swojego ekwipunku. Plecaki turystyczne mają w praktyce zastąpić niezbyt poręczne walizki, których wykorzystanie w niektórych warunkach jest po prostu niemożliwe. Podróżując „na własną rękę”, z wykorzystaniem publicznego transportu nie sposób jest niekiedy wygodnie korzystać z dużych i ciężkich walizek. Walizki nie sprawdzą się również podczas wypraw z wykorzystaniem namiotu.
Nadrzędną cechą tych plecaków jest więc ich pakowność. Muszą one być tak skonstruowane by na jak najmniejszej powierzchni zmieścić jak największą ilość bagażu. Charakteryzują się zatem bogatym wyposażeniem: duża ilość kieszeni, wewnętrznych jak i zewnętrznych, duża możliwość regulacji, dająca możliwość zmiany pojemności plecaka, możliwość dopięcia dodatkowych kieszeni lub ekwipunku na zewnątrz. Plecaki podróżnicze charakteryzują się również dużą wielkością: z reguły powyżej 60 litrów dla kobiet i ponad 70 litrów dla mężczyzn. Wynika to z tego, że plecaki nie są przeznaczone na długie piesze wędrówki tylko do transportu ekwipunku również na własnych nogach.
Dodatkową cechą niektórych modeli plecaków podróżniczych jest możliwość zmodyfikowania ich kształtu tak by stały się wygodną torbą, niekiedy na kółkach oraz tak by były bezpieczne podczas transportu lotniczego. Plecaki takie są dodatkowo wyposażone w możliwość ukrywania i zabezpieczania systemu nośnego. Dzięki temu wszystkie odstające i łatwe do oderwania elementy plecaku są schowane. W niektórych bardziej zaawansowanych modelach plecaków podróżnych domontowano do nich dodatkowy mniejszy plecak, który łatwo można odpiąć i korzystać z niego w przypadku, gdy na przykład główny bagaż pozostawiony jest w przechowalni. Mniejszy plecak spełnia z reguły wymagania przewoźników dotyczące bagażu podręcznego. Oba plecaki, mniejszy i większy, są tak połączone, że na pierwszy rzut oka stanowią nierozerwalną całość. Dzięki temu bagaż umieszczony w mniejszym jest całkowicie bezpieczny. Nie ma on prawa somoczynnie odczepić.
TURYSTYCZNE/TREKKINGOWE
To największa i najbardziej uniwersalna grupa plecaków. Plecaki trekkingowe docelowo mogą być wykorzystywane do każdego rodzaju pieszej aktywności outdoorowej. Doskonale sprawdzają się zarówno podczas spacerów miejskich jak i górskich wypraw, podróży jedno, kilku czy kilkunastodniowych, amatorskich czy bardziej zaawansowanych wycieczek. Charakteryzują się przede wszystkim bogatym wyposażeniem, umożliwiającym racjonalne i wygodne rozmieszczenie bagażu oraz dużymi możliwościami dopasowania plecaka do wzrostu czy sylwetki. Możliwości takie mają plecaki, które posiadają regulowany system nośny. Wielkość plecaków trekkingowych różni się w zależności od przeznaczenia. Dostępne na rynku plecaki mają od kilkunastu do kilkudzesięciu litrów pojemności. Produkuje się również plecaki dopasowane do wieku użytkownika, do płci oraz wzrostu czy postury. Inaczej konstruowane są małe lekkie plecaki dla kilkuletnich dzieci, inaczej plecaki damskie i jeszcze inaczej dla szczupłych mężczyzn o wzroście powyżej 190 cm.
Plecaki trekkingowe, pomimo starań producentów nie są najlżejszymi dostępnymi na rynku. Najważniejszym kryterium decydującym o ich konstrukcji jest wytrzymałość materiałów, poszczególnych elementów oraz komfort użytkownika. Najbardziej charakterystycznymi elementami wyposażenia plecaków trekkingowych są: podział komory głównej na dwie niezależne, z możliwością połączeni w jedną, kompresyjne paski boczne, zewnętrzne boczne kiesznie siatkowe, zewnętrzne boczne kieszeni zapinane na zamek błyskawiczny, tzw. skrzelowe, zewnętrzne troki, paski lub elastyczne linki do zamocowania dodatkowego wyposażenia (kijów trekkingowych, czekana, raków, lin, spiworów, namiotów, dodatkowy kieszeni etc), regulowany system nośny, pokrowiec przeciwdeszczowy, dodatkowe kieszenie wewnątrz plecaka (na dokumenty i wartościowe przedmioty, na bukłak), dodatkowe kieszenie w klapie komory głównej, możliwość regulacji wysokości plecaka poprzez dodatkowy „komin”, możliwość regulacji długości pasków przytrzymujących klapę do komory głównej, pas biodrowy, pas na klatce piersiowej, dodatkowe kieszenie w pasie biodrowym, możliwość zamontowania dodatkowych kieszonek lub pokrowców na ramionach plecaka. Niektóre modele oferują również: ruchomy pas biodrowy oraz dodatkowy zamek, umożliwiający korzystanie z zawartości komory głównej bez otwierania plecaka.
MIEJSKIE
Jak sama nazwa wskazuje to plecaki idealnie dopasowane do użytku miejskiego. Ale nie tylko. W zasadzie tą nazwą określa się wszystkie plecaki, które nie są specjalistyczne i nie są przeznaczone do uprawiania sportu. Nie są zbyt duże i raczej niezbyt bogato wyposażone. Choć oczywiście od każdej z tych reguł znajda się wyjątki. Plecaki tzw. Miejskie to więc wygodne plecaki przeznaczone do użytku codziennego: do pracy, do szkoły, na zakupy, do restauracji, na spotkanie z przyjaciółmi, na piechotę, w autobusie, samochodzie, na rowerze czyli po prostu na co dzień.
Podział plecaków miejskich jest wynikiem ich dopasowania do wymagań użytkowników. Najprostsze modele nie mają żadnego wyjątkowego wyposażenia. Są lekkie i pojemne, mają zazwyczaj jedną lub więcej dodatkowych kieszeni na drobiazgi. Bardziej zaawansowane konstrukcje wyposażone zostały w organizery, ułatwiające segregowanie i korzystanie z drobnych przedmiotów takich jak klucze, dokumenty, telefon, przybory do pisania. Najbardziej zaawansowane konstrukcje oferują oddzielne, wzmacniane kieszenie na komputery różnej wielkości, bogato wyposażone kieszeni z organizerami, dodatkowe, wmontowane w plecach torby i saszetki, oraz możliwość przerobienia plecaka na torbę noszoną w ręku lub na ramię. System nośny jest wtedy chowany i zabezpieczony przed uszkodzeniem. Oddzielnym rodzajem plecaków miejskich są plecaki miejskie na rower. Są one z reguły lżejsze, bardziej płaskie i niekiedy wyposażone w pokrowiec przeciw deszczowy. Niektóre modle mogą mieć troki umożliwiające zamontowanie siatki na kask, lub taką siatkę na wyposażeniu. W części plecaków miejskich pojawiają się zamontowane dl wygody użytkowników, niektóre elementy plecaków trekkingowych: paski kompresyjne, siatkowe kieszenie boczne czy podział komory głównej na dwie części.
ROWEROWE
Należą do grupy specjalistycznych plecaków sportowych, aczkolwiek ze względu na rosnące potrzeby użytkowników i wzrost popularności roweru jako środka transportu charakteryzują się dużym wyborem wielkości i różnorodnością przeznaczenia. Plecaki rowerowe to z reguły plecaki o pojemnościach od małej do średniej. Od kilku litrów dla rowerzystów szosowych, poprzez kilkanaście litrów dla rowerzystów korzystających z roweru na co dzień lub okazjonalnie blisko miejsca zamieszkania, do kilkudziesięciu litrów dla rowerzystów górskich lub jeżdżących na dalsze kilkudniowe wycieczki. Największe pojemnościowo plecaki rowerowe nie dorównują oczywiście plecakom trekkingowym gdyż są albo uzupełnieniem przypiętych do roweru sakiew. Nie mogą też oczywiście obciążać rowerzysty, którego sylwetka nie daje możliwości przenoszenia zbyt dużego ciężaru. Plecaki te są też z reguły specjalnie odchudzane poprzez zmniejszenie ilości materiału użytego do wykonania pasów naramiennych oraz biodrowego.
Wyposażenie plecaków rowerowych różni się w zależności od przeznaczania. Plecaki miejskie są mogą być na przykład przystosowane do przewożenia komputerów, czego nie muszą spełniać plecaki do rowerów MTB. Najlepiej wyposażone plecaki rowerowe mogą mieć: pokrowiec przeciwdeszczowy, troki do zamocowania siatki na kask lub specjalną siatkę albo pokrowiec wmontowany w plecak, kamizelkę odblaskową zintegrowaną z plecakiem, oddzielny pojemnik na bukłak oraz otwory umożliwiające wyprowadzanie rurki na zewnątrz czy możliwość spięcia troczków od zamków błyskawicznych, dzięki czemu plecak nie otworzy się podczas jazdy. Plecaki rowerowe dzielą się oczywiści na damskie i męskie. Niektóre wyczynowe plecaki rowerowe mogą być wyposażone we wzmacniane plecy, wspomagające ochronę kręgosłupa użytkownika.
WSPINACZKOWE
To specjalny rodzaj górskich plecaków turystycznych, które charakteryzują się małym i średnim litrażem oraz konstrukcją ułatwiającą uprawianie wspinaczki górskiej. Wielkość plecaków wspinaczkowych wacha się od kilku do kilkudziesięciu litrów, nie zbliża się jednak z reguły do wielkości plecaków trekkingowych. Plecaki wspinaczkowe są węższe, tak by nie wystawały poza obręb ciała wspinacza. W porównaniu z klasycznymi plecakami trekkingowymi są gorzej wyposażone. Nie montuje się na nich tych elementów, które mogły by zagrozić bezpieczeństwu użytkownika podczas wspinaczki. Bardziej zaawansowane, większe modele mogą być wyposażone w dodatkowe troki do zamocowania liny lub innego wyposażenia i specjalne chwyty, które ułatwiają wciąganie plecaków lub ich podnoszenie jedną ręką.
NARCIARSKIE/SNOWBOARDOWE
Głównymi odbiorcami tego typu plecaków są narciarze i snowboardziści freerideowi oraz narciarze skitourowi. To grupa osób dla których plecak jest niezbędnym elementem wyposażenia podczas wypraw poza oficjalne trasy lub podczas zjazdów w trudnych warunkach na niedostępnych, pozornie, stokach. Dlatego plecak taki musi charakteryzować się specjalistycznym wyposażeniem, gwarantującym możliwość zabrania określonych przedmiotów: troki lub paski do zamocowania nart lub snowboardu, kieszeń na łopatę, paski lub troki do zamocowania kijów, czekana, kasku, dodatkowe zabezpieczone przed wilgocią kieszenie do przechowywania apteczki, telefonu, nadajników, dodatkowe, wzmacniane troki do zamocowania lin asekuracyjnych. Niektóre modele mogą być wyposażone we wzmacniane plecy, wspomagające ochronę kręgosłupa użytkownika, gwizdek niezbędny podczas przeprawy przez mgłę lub komunikację ze służbami ratowniczymi. Najbardziej zaawansowane plecaki freeridowe lub skitourowe wyposażone są w system ABS lub miejsce do zamontowania tego systemu. ABS to system samopompujących się balonów ratowniczych, których zdaniem jest uniesienie narciarza lub snowboardzisty jak najwyżej podczas ucieczki przed lawiną
BIEGOWE
Charakteryzują się najniższą wagą i najmniejszym przedziałem objętości ze wszystkich produkowanych plecaków. Mają zaledwie od kilku do kilkunastu litrów. Przeznaczone są bowiem do zabranie ze sobą tyku kilku niezbędnych rzeczy. Niska waga uzyskana została w tych plecakach dzięki zastosowaniu bardzo lekkich, ale wytrzymałych tkanin i materiałów. Pomimo tego plecaki te charakteryzują się bogatym, specjalistycznym wyposażeniem. Zaawansowane modele mają: troki do zamocowania kijów oraz od zamocowania dodatkowy kieszeni, oddzielne kieszenie na bukłak, system otworów i troków do wyprowadzenia rurki, bukłak w zestawie, gwizdek, kieszenie boczne, pas biodrowy z kieszeniami i pas piersiowy, siatkowe kieszenie zewnętrzne, dodatkowe kieszenie na dokumenty i wartościowe przedmioty, bogaty system znaków odblaskowych, kieszenie na pojemniki na napoje zamontowane na ramionach plecaka. Niektórzy producenci wyposażają plecaki biegowe, głównie te przeznaczone do biegów górskich w folię NRC. Najbardziej zaawansowane plecaki biegowe są de facto kamizelkami, które mają funkcję plecaka. Produkowane są w kilku rozmiarach i z podziałem na płeć tak by jak najlepiej przylegać do ciała użytkownika.
NOSIDŁA DLA DZIECI
To zaawansowane, specjalistyczne konstrukcje przeznaczone tylko do jednego celu: do transportu najmłodszych turystów. Są bogato wyposażonymi plecakami, które mają zapewnić komfort i bezpieczeństwo nie jednej ale dwu osobom: dziecku i jego opiekunowi. Większość dobrych, wysokiej klasy nosideł ma regulowany system nośny, ruchomy pas biodrowy oraz dodatkowe kieszenie w pasie biodrowym. Pozwala to doskonale dopasować nosidło do wzrostu i sylwetki użytkownika, zapewnić dziecku stabilną pionową pozycje podczas pokonywania różnic wzniesień i dać opiekunowi możliwość przechowywania w zasięgu ręki kilku niezbędnych przedmiotów.
Najbardziej zaawansowane konstrukcje wyposażone są w: daszek przeciwsłoneczny, osłony i pokrowiec przeciwdeszczowy, poduszki chroniące główkę dziecka podczas snu, zagłówek, dodatkowy, wysuwany wspornik, pozwalający na postawnie plecaka po jego zdjęciu, strzemiona, w które dziecko może włożyć stopy, oddzielne kieszenie na bukłak, podręczny ekwipunek, rozbudowany system wygodnych pasów bezpieczeństwa w foteliku dziecka, regulacje ustawienia wysokości fotelika, kieszonki dla wygody dziecka umiejscowione w zasięgu jego rąk, wyposażona w organizer kieszeń na drobne i wartościowe przedmioty, specjalny uchwyt z tyłu plecaka ułatwiający jego bezpieczne zakładanie.
INNY PODZIAŁ PLECAKÓW
Dopasowanie plecaków nie powinno opierać się tylko i wyłącznie na kryterium ich przeznaczenia. Większość producentów w ramach określonych grup oferuje również wybór plecaków dopasowanych do warunków fizycznych użytkownika. Biorąc pod uwagę to kryterium plecaki podzielić można na:
- Męskie
To największa grupa plecaków. Przyjęło się bowiem, że to plecaki najbardziej uniwersalne wykorzystywane przez większość osób. Krótko mówiąc to wszystkie plecaki, które nie są dziecięce i damskie – unisex. Nie charakteryzują się one niczym specjalnym. Mają spełniać wymagania większości użytkowników.
- Damskie
Skonstruowane z myślą o kobietach. W ich projektowaniu bierze się pod uwagę budowę fizyczną ciała damskiego oraz mniejszą z reguły od męskiej wytrzymałość oraz siłę. Plecaki damskie są więc mniejsze i lżejsze niż ich męskie odpowiedniki. Mają węższe pasy biodrowe by lepiej osadzały ciężar ciała na tej części ciała. Charakteryzują się również specjalną anatomiczną konstrukcją ramion. Mają one lekko łukowaty kształt by nie uciskać biustu podczas długotrwałego użytkowania. Plecaki damskie produkowane są w innych niż męskie wersjach kolorystycznych. Wyposażane są niekiedy w dodatkowe zdobienia. Ze względu na swoja konstrukcje damskie plecaki polecane są niekiedy również mężczyzną o drobnej budowie lub nastolatkom.
- Dziecięce
Wyjątkowe plecaki dla wyjątkowych użytkowników. Produkowane są z myślą o najmłodszych użytkownikach, od kilku do kilkunastolatków. Najważniejszym zadaniem najmniejszych plecaków jest zachęcenie dzieci to korzystania z nich. Produkowane są niekiedy w przyjaznych dla dzieci kształtach. Nie mają zbyt bogatego wyposażenia. Niemniej jednak spełniają swoje funkcje użytkowe. Plecaki dla nastolatków są już pełnowartościowymi produktami, dopasowanymi tylko do sylwetki i wzrostu osób młodszych. Mają więc węziej wszyte ramiona, regulacja systemu nośnego ma niższy zakres wartości, pasy biodrowe i piersiowy bardziej się ściągają. Taka konstrukcja ma za zadnie ustabilizować plecak i zmaksymalizować komfort jego używania przez osobę w wieku kilkunastu lat.
- Dla osób wysokich
Plecaki te projektowane i produkowane są z myślą o osobach, których wzrost przekracza 185 cm. Plecaki te są wyższe i mają większy zakres możliwości regulacji systemu nośnego. Oprócz tego nie różnią się niczym od odpowiedników dla osób niższych. Maja to samo wyposażenie i przeznaczenie.