Muskegon w stanie Michigan nie jest zbyt znane nawet wśród amerykanów, ale podnieśmy kielichy za tych kilku pierwszych ludzi, którzy zabrali narty wodne na górę, odwrócili się na nich bokiem i na zawsze zmienili sporty zimowe. Co prawda pierwszy faktyczny patent na snowboard pojawił się dopiero po latach, ale duch żył nawet w latach 60-tych.

Stare narty wodne nie były i nie są preferowaną konstrukcją dla jeźdźców.  Obecnie na rynku jest tak wiele opcji desek, może nawet zbyt wiele..., ale to już pewnie wiesz skoro to czytasz. Stworzyliśmy ten przewodnik, aby dać Ci wyobrażenie o tym, jaki rodzaj deski najlepiej pasuje do Twoich umiejętności i stylu, ale zalecamy przyjście do naszego sklepu i porozmawianie z naszymi ekspertami, aby uzyskać jeszcze lepszy pomysł czego potrzebujesz.

Deski snowboardowe - all mountain

Modele all-mountain napędzają deski snowboardowe. A ponieważ są one przeznaczone dla snowboardzistów, którzy jeżdżą po całej górze w każdych warunkach, są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby dawały radę na szlaku i poza nim. Na trasie i w puchu i pomagały dostosować się do zmiennych warunków. Ale nie są ekspertami w żadnym terenie i nie ma tylko jednego rodzaju deski all-mountain. Kluczem jest określenie, jaki typ jazdy wykonujesz najczęściej, a następnie wybór odpowiedniego modelu.

Deski snowboardowe - back country / free ride

Deski do jazdy poza trasowej nadają się na głęboki śnieg, kiedy pływalność jest wszystkim. Zazwyczaj mają bardziej kierunkowy kontur z większą powierzchnią dziobu i pewnym zwężeniem od czoła do piętki, aby lepiej radzić sobie w miękkim, głębokim śniegu. Obecnie większość desek w puchu ma jakąś formę rockera, aby zwiększyć pływalność i zwrotność na miękkim śniegu. Zwykle występuje w nosie, ale niektóre deski mają rocker w części piętki lub pełny rocker.

Freestyle deski snowboardowe

Deski freestyle, często krótsze i charakteryzujące się prawdziwym podwójnym kształtem, są budowane dla rowerzystów, którzy spędzają większość czasu w parku terenowym i halfpipe. (Doskonale nadają się również do jazdy miejskiej, gdzie szyny i wysięgniki sprawiają, że jazda freestyle jest marzeniem). Aby deski te były popowe i zabawne, wiele modeli ma tradycyjny camber lub płaski camber (ale freestyle all mountain może mieć pewną formę hybrydowego profilu camber, aby deska była bardziej uniwersalna).

Split

W świecie touringu backcountry narciarze od dawna mają upodobanie do snowboardzistów. Tradycyjne deski snowboardowe po prostu nie nadawały się do wygodnych, lekkich podjazdów, tak jak robił to zestaw do skitourów. Ale jakaś sprytna inżynieria zmieniła to i technologia podzielonej deski pozwala teraz rowerzystom używać tej samej deski do wspinaczki pod górę i czerpania przyjemności z zejścia.

Splitboardy mają unikalną konfigurację wiązań, punkty mocowania na czubku i ogonie do fok wspinaczkowych, a większość modeli skupia się na lekkich materiałach, aby były łatwiejsze w zarządzaniu podczas podbiegów.

Kształty desek snowboardowych

Deski kierunkowa

Jak nazwa wskazuje, deski kierunkowe są przeznaczone do jazdy głównie w jednym kierunku. Kształty kierunkowe świetnie sprawdzają się w modelach freeride i all-mountain i często zawierają mocowania do wiązań, które są ustawione dalej do tyłu (bliżej ogona) ze sztywniejszą konstrukcją, aby były bardziej stabilne przy prędkości.

Twintip

Bliźniacze kształty (twintip) są symetryczne od czubka do ogona, w tym ich elastyczny wzór. Podwójny kształt pozwala na mocowanie wiązań również bardziej centralnie, dzięki czemu modele bliźniacze dobrze nadają się do jazdy freestyle, nauki, all mountain ,gdzie najczęściej spotyka się zmianę kierunku, szkoli elementy jazdy, bądź bawi w snowparku.

Deska Asymetryczna

Asymetryczne kształty zyskują coraz większą popularność w społeczności snowboardowej. Jak sama nazwa wskazuje, profile kroju bocznego i palcowego nie są takie same na asymetrycznych deskach. Teoria mówi, że jeźdźcy nie używają tak samo krawędzi pięty i palców, więc same krawędzie nie muszą być identyczne. Deski te często mają dłuższą krawędź palców i krótszą krawędź pięty, aby uwzględnić fakt, że wielu jeźdźcom trudniej jest obracać się na krawędzi pięty niż na krawędzi palca.

Te nowsze kształty mogą nawet mieć asymetryczne rdzenie, co może oznaczać sztywniejszy, bardziej precyzyjny materiał rdzenia po stronie przedniej deski i bardziej miękki, bardziej wyrozumiały materiał rdzenia po stronie pięty.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony. Kliknij tutaj